| xt9000 a întrebat:

Buna big grin. ce parere aveti de opel astra 1.6 benzina (2 usi) din 2000 ca prima masina? nu caut ceva rapid, stiu ca la 75 cai e cam puturoasa dar ma intereseaza fiabilitatea si consuma sa fie cat de cat acceptabil.are aer conditionat.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu e asa puturoasa.
Golf 1.4 16v 75cp e puturos, Logan 1.2 75cp e puturos... Opel 1.6 8v are aia 75cp la el, nu doar in talon. Avea un prieten un F de prin '97, tot motorizarea asta, si o alerga 160-170 prin sate. S-a tinut foarte bine masina, insa a renuntat la ea dupa al 2-lea accident din vina altora...
Am condus si Astra G 1.6 8v, e foarte ok, se conduce usor, si in general Opel n-are probleme de fiabilitate, se feresc de el doar snobii, ca sunt ieftine si nu prea la moda, din cauza aspectului putin mai ciudat la unele modele.
Parerea mea insa, (cu ceva experienta atat in soferie cat si in service), este ca Opel e in fata Volkswagenului, cel putin la modelele de dupa 2000.

2 răspunsuri:
| IonutMadalin1 a răspuns:

E posibil sa pape putin ulei 1.6!

| secreteleinimii a răspuns:

Masinile sunt ca loteria. castigi sau pierzi depinde de fiecare masina in parte daca e buna sau nu... sa fii atent la parteA electrica la opel. iti spun din pr. experienta vezi ca sunt niste furtunuri pe la motor sa fii atent sa nu fie crapate... si te uiti in bord sa nu apara ceva. sper ca te-am ajutat cu ceva big grin