| alalal a întrebat:

Bună, daca am avut chiuloasa rectificată si garnitura schimbată implicit..trebuie să merg să mi-o mai strângă?…Am trecut 1 luna și m-am plimbat destul cu ea…așa am auzit că se face..este vorba despre un Megane 3 2012…FUNDĂ!

3 răspunsuri:
| UserRo10 a răspuns:

Nu se face asa ceva niciodata. Sper ca chiulasa s-a strans conform specificatiilor de cuplu date de producator si s-au folosit suruburi noi si cheie dinamometrica. Strangerea se face pe etape si itr-o anumita ordine. Daca s-a facut ca la carte nu mai sunt probleme

| Antton a răspuns:

Așa se face eu nu am strâns și după câteva luni a început să iasă apa pe lângă garnitură că nu au strâns bine după 2-3 săptămâni de circulat și mers sportiv strângi încă o dată și gata

| Sinclair87 a răspuns (pentru Antton):

Nu ai rectificat unde trebuia sau nu ți-a fost montata unde trebuia.Garnitura de chiulasa vine cu fisa tehnica in punga, pe care scrie clar cat sa strangi fiecare șurub in parte. Daca ar fi așa, sa mai trebuiasca strânsă după ceva timp, cate grade și ce tosriune strangi fiecare șurub?
Sa nu uitam că garnitura se schimba de fiecare dată când se da chiuloasă jos