| KingMojo a întrebat:

Buna, de curand ce am luat permisul si as vrea sa imi achizitionez o masina. Ce masina mi- ati recomanda pana in 5000€?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ar trebui sa spui ce asteptari ai.
Ce e fiabil si sigur nu e neaparat confortabil, ce e confortabil nu e neaparat rentabil, iar ce e confortabil, fiabil si rentabil, nu e usor de parcat.
Ca incepator, s-ar putea sa vrei doar mufa AUX, camera pe spate si senzori pe fata. Eu nici nu observ astea la o masina, caut scaune bune, suspensie reusita, directie prietenoasa, putere, etc.
Deci, spune-ne ce fel de conserva vrei, ca nici una nu le are pe toate.

| AlexandruSEV a răspuns:

Gusturile nu se discuta, depinde de dotari, daca vrei piele, hatchback, sedan, coupe, sa fie full sau mai cheala, dar eu iti spun sa alegi BENZINAR, euro 5 sa fie, de preferabil aspirat natural, fara turbo, si o sa te tina mult si bine, fara motoare de 1.2/1.0/0.9, ceva minim 1.6 105 cai si e ok, gen golf 5, opel astra h ford focus din 2010 dar repet sa fie pe benzina, deoarece motorina la noi este proasta si acum toata lumea fuge de diesel, ca sa iti demonstrez anunturi cu auto pe benzina in tara pe olx sunt cam 40.000 pe cand diesel sunt 128.000.

| Gyorgyno a răspuns:

Bro eu iti dau un sfat nu o parere! Ia o masina la 1000 -1500 € ex golf 4. Esti incepator si o masina puternica nu ar fi potrivita stii ca lipsa de expiernta duce la multe accidente mai ales cand ai masina buna si nu te poti abtine! Mai rezista un an si o sa vezi si tu care e treaba! Bafta