| DEJ a întrebat:

De curand mi-am luat carnetul, scoala de soferi am facut-o bineinteles pe o masina diesel si acum am banii necesari pentru a cumpara o masina dar nu stiu care motorizare sa o aleg, diesel sau benzina. De curand m-am urcat intr-o masina pe benzina si am ramas surprins(in sensul rau) de cat de usor, dupa parerea mea, moare motorul. Asta ar fi singurul dezavantaj sa zic asa pentru ca nu as achizitiona o masina pe benzina, kilometri nu fac mai mult de 1000 pe luna si stiu ca piesele la diesel costa ceva. Acesta ar fi singurul lucru pentru care mi-as lua o masina diesel doar pentru ca nu moare motorul asa repede. Nu le am cu masinile, cu motoarele, dar as avea nevoie de niste sfaturi. Multumesc mult!

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De fapt ai ramas surprins de faptul ca tu nu poti face plecarea de pe loc corect. Nu e vina masinii ca moare motorul, doar a ta.

In rest benzinarele sunt mai rafinate, mai silentioanse, mai putin pretentioase la intretinere si la combustibil, se incalzesc mai repede, polueaza mai putin. Singurul avantaj al dieselului e consumul si asta o resimti daca faci macar 25. 000an

| DEJ explică (pentru suntserios):

Știu ca nu e vina mașinii ci a mea, ideea era dacă m-as putea obișnui și sa a ar avea rost sa încerc mai mult pe o mașină pe benzina. (azi am urcat iar pe o benzinara și mi-a murit doar o singura data motorul în decurs de aprox 10km, cu semafoare, treceri etc, dar fără rampe) bugetul este de maxim 3000€ pentru mașină.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de bugetul tău.
Nu știi să pleci de pe loc corect pentru că ai făcut școala pe Diesel.
Dacă e o investiție pe termen lung, ia-ți o mașină pe benzină. Dacă o vrei pentru 2-3-4 ani, poți lua una Diesel, ținând cont și de consum.

| Denila123 a răspuns:

Poate bagi intra 3 înlocui de 1, sau no turezi cum trebuie

| GoldenBoy17 a răspuns:

Fiecare au avantaje si dezavantaje.

Motorina este pentru economie, si da, Nu iti mai moare motorul, dar iarna trebuie' sa te spovedesti ca Ingheata in rezervor si nici iadul nu o mai desgheata.

Benzina ofera mai multa putere motorului. Arderea este mai Instanta, mai puternica. Pretul este mai mare, Benzina nu ingheata iarna in rezervor. A, da. Era ea uit. Motorina este conomica si ca pret, dar si ca consum al masinii. In fine. Eu zic sa te uiti mai intai la masina. Apoi pui accent si pe Ce alcool consuma ea