| anonim_4396 a întrebat:

Bună! Dețin un Subaru XV 2014 motor 2.0 și m-ar interesa cum pot regla consumul acestuia in oraș, acesta acum având un consum de 8, am auzit ca se poate trece pe modul Eco. Orice sfat e binevenit

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai 8 e un consum foarte bun pentru un 2.0 in oras chiar si diesel

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Verifica sa nu ai martori in bord deloc. De ex, o prb la sonda lambda poate creste consumul.
Mai scoate masina pe liber la vale si in conditii de genul. NU face asta iarna pe gheata.
Modul eco subtureaza motorul grav, cel mai rau e subturezi dieselul. Iar un diesel subturat nu scoate neaparat un consum mai mic. Intreaba toti care kilometreaza cu diesel in strainatati. Cel mai bun consum il scoti la 110-120km/h in treapta a 5-a, NU a 6-a.

| badpanda a răspuns:

Ai putea sa reglezi ceva din greutatea masinii. Daca nu ai nevoie sa cari dupa tine toate canapelele, roata de rezerva mai castigi ceva la consum. Daca chiar vrei sa exagerezi ai putea sa incerci sa mergi doar cu 3 roti.
Nu trebuie sa-i faci plinul, doar cat sa nu ramai pieton iar tu sa mananci si sa bei cat mai putin.