| Girly97 a întrebat:

Bună dimineața! Îmi puteți oferi câteva exemple de lucruri pe care le poate face un șofer experimentat când se întâlnește în trafic cu un șofer începător? Dvs de exemplu ce ați face?

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ce poate face altceva decat sa respecte legile circulatiei? Si sa fie indulgent cu acel incepator daca greșește ceva.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu mă bag un fundul lui când e oprit în pantă că poate nu ii iese din prima plecarea de pe loc.

| gabicoo a răspuns:

Îl claxonează și eventual îl șicanează în trafic pe începător, mai ales dacă este femeie!

| VoidEternal a răspuns:

Claxoane, mers cât mai aproape de el, depășiri la mustață însoțite de priviri pline de reproș în timp ce trec prin lateralul lui, apoi frânez brusc și claxonez iar, arunc pachetul gol de țigări în spate, încercând să-i nimeresc parbrizul... din astea, ce face oricine.¯⁠\⁠_⁠(⁠ツ⁠)⁠_⁠/⁠¯

PS: era o glumă, incerc să țin o distanță mai sigura care să-mi permită să fac o manevră neașteptată și când și dacă e safe, trec mai departe.

| AnastasiaK a răspuns:

Un șofer experimentat nu are nevoie de astfel de sfaturi ca să încep cu începutul happy

Dar pentru posesorii de permis auto care au trecut de un an și se consideră mai buni decât cei care nu au trecut, recomandarea principală cred că ar fi să păstreze distanța și să conducă preventiv...sau să ia loc pe scaunul din dreapta unui șofer experimentat big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să îl eviți! Și nu doar pe cel începător și pe cel aiurit. laughing
Nu. Glumesc acum. happy

În realitate un șofer cu experiență ar trebui să aibă răbdare cu un începător, să-și amintească de zilele când făcea și el "pași" pentru prima dată pe drum. Și să-i acorde și lui o mică șansă, că poate acum e praf începătorul, dar ca oricare altul, a ieși motivat și dorind să învețe. Lasă-l și pe el să învețe, așa evident și începătorul devine ca voi cu experiență și în curând nu vă veți mai teme de el.

Ar trebui ca cel experimentat să păstreze totuși atenția vie, deoarece e mai bine așa, în caz de orice "eroare" a începătorului, șoferul cu experiență să fie acolo să aplaneze sau chiar evite orice s-ar putea întâmpla.

Să nu-l claxoneze în trafic. De fapt cred că e și interzis claxonatul în localitate, dar nu claxonat, doar în caz de pericol, dar claxonul ăla arată cumva "superioritatea" celui cu experiență și va fi traumatic și demoralizator pentru începător. Ba dacă este unul mai emotiv, claxonul ăla îl va măcina atât de mult, se va gândi că a greșit cu ceva grav sau se va frustra și va fi bruiat de la drum, deci va face gafe și mai mari.

| Lioana a răspuns (pentru anonim_4396):

Ea e incepatoarea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lioana):

Credeam că ea e cea cu experiență. laughing)

| Lioana a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai intrebarea ei anterioara era asta.
https://www.tpu.ro/......la-masina/

| unknownnn a răspuns:

Când văd o mașină care are semnul începătorului, păstrez o distanță și mai mare ca de obicei. Atât pe drum drept, dar și mai important, în rampă.
Am răbdare în situațiile care nu-mi permit să-l depășesc și nu-l presez.