| Ion1231 a întrebat:

Buna dimineata! La cd playerul original din Opel Astra H 2004 se poate adauga mufa aux? Un prieten mi-a spus ca se poate dar baiu e ca nu stiu unde se conecteaza mufa, este un buton pe cd player care scrie pe el "CD/Mp3" si cand apas mp3 imi arata "Aux" pe ecran dar eu nu am mufa sa pun auxiliarul.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca apare "Aux", atunci trebuie sa aiba si conexiune pentru el.
Scoate aparatul din suport si verifica la mufele din spate!

Daca nu te descurci, atunci cauta Manualul de Utilizare, unde sunt descrise toate functiile.

Daca nici asa nu te descurci, atunci posteaza-ne niste poze clare despre CD player, atat cu butoanele, cat si cu afisul "Aux", respectiv cu conexiunile din spatele player-ului. Una din poze sa contina CLAR si fabricantul, si modelul playerului!

| Ion1231 explică (pentru Bula):

Https://prnt.sc/26kqb1g
https://prnt.sc/26kqbj1
Am facut pozele in graba. Inca o problema este ca nu se salveaza ora dar nu ma deranjeaza asa tare

Bula
| Bula a răspuns:

M-am interesat, iata rezultatele:
S-au fabricat (cel putin) de 2 firme asemenea combine (CD 30 MP3): Blaupunkt si Grundig.
Aparatura functioneaza pe baza unui procesor programat, iar programul difera intre versiunile de masini la care a fost folosit.
Pentru a se putea activa functia "Aux" trebuie schimbate cateva lucruri (piese + soft), dar care nu prea mai sunt disponibile nici la service-urile Opel.

Rezultat:
Daca vrei sa asculti muzica din sursa exterioara, cel mai simplu este sa folosesti un modulator (radio FM) cu un stick de memorie USB.
Daca doresti ascultarea de la o sursa analogica, ai nevoie de un modulator (radio FM) ANALOGIC.
In ambele cazuri, semnalul vei puta asculta ca "post de radio".

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce te complici cu rahaturi, schimba cd playerul ca e foarte vechi pune unul nou nout, ce modificari si țiganie faci in masina aia cu fire trase aiurea peste tot daca nu le legi bine faci un scurt si mai ia foc masina, ce nevoie ai de aux? Vrei sa bagi stick cu muzică sau la ce il folosesti pe aux? Cumpără un cd player nou acelasi model cu ce ai tu acum ca sa numai fie nevoie de modificari, doar il scoti pe ăsta vechi din mufă si il bagi pe celălalt nou si gata.

| Ion1231 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am incercat cu cd 30 cu mai multe chestii pe el de pe un opel astra din 2008 insa numai merg comenzile de pe volan si cand accelerez se opreste

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Ion1231):

Du masina in servis ca posibil sa fie chiar butanele de pe volan defecte trebuiesc curatate cu spray contact ca sunt niste touchuri foarte sensibile si cand se murdaresc numai fac contact, dar in servis gasesti oameni calificati verifica masina si gasesc ei defectul.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Ion1231):

Nu te obosi cu ciudatul ala, nu stie nimic de masini.
La Opel daca schimbi playerul cu altul, trebuie imperecheat cu ecranul si masina. E sistem infotainment, nu un simplu radio.
Doar alea aftermarket merg fara imperechere, dar trebuie sa fie dedicate Astra H/Opel, altfel trebuie rama adaptoare si nu arata chiar bine.
Eu la Vectra am CD70 NAVI, cu ecran color, dar nu are aux, ca e din 2005. Nu am nici in meniu functia AUX.

| Ion1231 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Deci ca sa inteleg. Daca schimb playerul cu unul universal cum ar fi "Multimedia Car player PNI V6270" nu o sa mai functioneze unele chestii de prin masina, bun daca pun unul dedicat pentru opel astra H o sa functioneze... Dar nu stiu daca ma incadrez in 250/450 lei... Ah da, eu am modul aux la cd player dar mufa nu este nicaeri deci s-ar putea sa reusesc cu adaptorul ala care mi l-ai dat mai sus. Sau poate gasesc la un magazin de piese auto prin Iasi? Maine am plecare spre Germania si nu cred ca este placut sa conduci un drum lung fara muzica. Dau poza cu afisajul si modelul de cd player, poate te ajuta.
Https://prnt.sc/26kqb1g
https://prnt.sc/26kqbj1

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Ion1231):

Da, daca pui playerul ala universal ai nevoie de rama adaptoare Opel-2DIN, iar comenzile de pe volan nu vor mai functiona, decat daca gasesti adaptor separat. De asemenea, vei ramane fara butoane de control pentru BC, raman doar alea de pe volan (vor functiona cu ecranul, dar nu si cu muzica).
Eu iti recomand varianta ieftina, curata lentila playerului original, si isi va reveni. Un electronist auto ti l-ar rezolva intr-o ora. Cu aceeasi ocazie ai putea incerca si un adaptor din ala, daca tot il demonteaza.
Varianta 2 este playerul/navigatia aftermarket dedicata. Probabil este compatibil cu comenzile volanului, intra la fix acolo dar vei avea doua ecrane... Eu nu am vrut, ca pare inestetic.
https://www.olx.ro/......dZzKq.html promoted

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca nu ai mufa nicaieri (torpedo, cotiera, scrumiera), atunci s-ar putea sa scapi cu un adaptor din asta: https://www.tme.eu/......4carmedia/
E bine ca ai softul cu aux, presupun ca are si piesele pentru aux in el. La modelele care nu au aux in meniu, trebuie completate niste piese electronice in player, apoi facut update de soft la o versiune cu functia aux.