| GabiIancu2001 a întrebat:

Buna dimineata TPU, ce părere aveți despre faptul că ăștia vor sa adauge taxe suplimentare pentru inmatricularea mașinilor mai vechi de 15 ani? Majoritatea oamenilor de rand cu un salariu de 400 euro într-un caz bun, au masini de gen și nu își permit masini mai noi și pe bună dreptate lucrul asta. Inteleg ca trebuie să se stopeze cumva poluarea, dar deocamdată nu suntem la nivelul de trai normal pentru asa ceva.Ce ziceți se va baga vreo lege in acest sens?

12 răspunsuri:
| Yuoia a răspuns:

In primul rand, suntem sufocati de rable.
In al doilea rand, nu e obligatoriu ca fiecare persoana sa aiba o masina.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Deja suntem sufocati de masini. Taxa aia trebuie sa vina cat mai repede.
Cine nu o sa isi permita masina va folosi transportul in comun. E atat de simplu si asa functioneaza orasele civilizate din Europa.

| badpanda a răspuns:

Am vazut masini de 2-3 ani care aveau catalizatorul si filtrul de particule scos.

| Alverto a răspuns:

Nu, prima data sa se adopte sistemul economic ca salariul minim sa fie 2818 lei, dar în prezent e 1386. De unde? De unde mașini noi? Dacă în continuare avem unele dintre cele mai mici salarii la nivel european? Așa că nu are cum, romanul nu își permite mașini noi.

| mihai69 a răspuns:

Sper.

| goguPatent a răspuns (pentru Alverto):

Sa ai o masina, noua sau veche nu e niciun drept fundamental si nu e nici oglibatoriu. Nu o mai dati cu din astea cu drepturi, drepturi, drepturi si *** obligatii

| goguPatent a răspuns:

Exact, nu e niciun drept fundamental sa detii o masina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fac foarte bine.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Alverto):

Vorbesti de parca ai avea necesitatea absoluta sa detii o masina si nu ai putea trai fara, asta e problema ta, a ta si numai a ta, noi restul nu avem chef de poluare, nu iti convine, ia-ti o trotineta electrica

| DarthNiger a răspuns:

Prea multe masini, prea mult trafic si prea multa poluare, in ziua de azi toti cretinii care pun mana pe carnet se duc in Germania sa isi cumpere rable la mana a doua si intra in primul stalp pe care il vad plus ca ranesc si alte persoane nevinovate.
Poate asa o sa se si promoveze pistele de biciclete intr-un final.

| Alverto a răspuns (pentru Zuzu1991):

Nu ai chef de poluare? Ce poluare? Am spus că nu avem suficienti bani sa ne cumpărăm mașini noi sau electrice. Înțelegi? M-am referit în general că românii nu își permit pentru că salariul nu este adaptat condițiilor europene.

| mgtow a răspuns:

Sant de parere daca nu ai 1000€ la ce vrei masina? Cu 400€ te descurci fara ea. sau fugi din tara unde castigi mia de € si iti cumperi masina de 30.000€