| Tinayordanchi a întrebat:

Buna,
In ce consta Controlul medical pentru permis auto? Se face ecografie? Se racolteaza sange?
Multumesc

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Examenul medical se concentreaza pe aptitudinile de care viitorul sofer are nevoie pentru a participa in trafic fara a deveni un pericol pentru sine sau alti participanti. Aceste aptitudini sunt atat de natura fizica cat si de natura psihica, astfel, pentru a trece examenul medical, candidatul trebuie sa se incadreze in parametri standard in ceea ce priveste:

Vederea – se testeaza acuitatea vizuala, campul vizual, capacitatea vizuala in conditii de proasta luminozitate, sensibilitate la lumina puternica, afectiuni oculare care nu sunt compatibile cu condusul in conditii de siguranta;
Auzul;
Handicapul locomotor – pentru care se se acorda o atentie deosebita fiecarui caz in parte pentru a se determina daca handicapul fizic suferit de sofer interfereaza sau nu cu aptitudinile necesare pentru participarea in trafic. Nu toate persoanele care sufera de handicap locomotor sunt respinse in cadrul examenului medical, exista exceptii in care cu avizul unei unitati medicale autorizate acestia pot totusi obtine permisul;
Diabet zaharat – pentru persoanele care sufera de aceasta afectiune permisul se elibereaza doar pe baza unor examinari periodice si pe baza unui aviz medical autorizat ce demonstreaza urmarea unui tratament medicamentos adecvat;
Afectiuni cardiovasculare – persoanele cu tulburari grave cardiovasculare nu pot obtine reinnoirea sau avizul medical pentru obtinerea permisului de conducere. Cu toate acestea persoanele care folosesc stimulator cardiac si au avizul unui medic autorizat vor primi dreptul de a intra in examen pentru obtinerea permisului;
Epilepsie – pentru candidatii care sufera de epilepsie permisul va fi eliberat doar daca acestia pot demonstra ca nu au avut nici o criza de epilepsie in ultimii 5 ani inainte de incercarea de obtinere/reinnoire a permisului;
Afectiuni neurologice grave – nu pot obtine avizul medical pentru sustinerea examenului de conducere persoanele care sufera de afectiuni neurologice grave;
Insuficienta renala grava – pentru candidatii cu insuficienta renala grava permisul poate fi obtinut doar pe baza unui aviz medical autorizat si in conditiile in care candidatul se angajeaza sa se prezinte pentru controale medicale periodice;
Dependente – nu se elibereaza permis de conducere persoanelor dependente de alcool, stupefiante sau alte substante psihotrope.

https://www.odat.ro/......ermisului/

https://forum.softpedia.com/topic/939849-analize-medicale-permis-auto/

| Directioner99 a răspuns:

Deci sunt mai multe sectii unde "te examineaza"(orl,oftalmologie,neurologie,etc), vorba vine ca te examineaza, ei ce fac? te intreaba daca ai avut probleme cu inima, cu ochii si etc, apoi iti pun stampila si semnatura pe fisa medicala.Nu e mare chestie.