| Adriana121 a întrebat:

In curand voi da examenul de categoria A1, insa nu stiu ce motor sa imi iau. Am fost indrumata care Honda CBR125, dar mi se pare destul de mica, avand in vedere ca am aproape 1, 80 si 60 de kg(chiar daca nu greutatea ar fi problema). Tin sa mai mentionez ca bugetul ar fi de cam 2000 de euro. M-ar ajuta enorm cateva sugestii. Multumesc!

6 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Sa pastrezi bani si de costum, unu foarte ok, e undeva pe la 2 000 de euro.Tu lasa motoru, pune mana pe protectie.Ca unui om mort nu ii foloseste nimic caii putere.Ia-ti costum, de restul ia-ti monstru motorhappy

| florin926481f a răspuns (pentru Liviu):

Da, isi ia costum de 2000 de euro si se da cu bicicleta, bun raspuns

| Liviu a răspuns (pentru florin926481f):

Ai dreptate prietene, si cu o casca decenta si o geaca si manusi, cred ca o sa ramana rahat de analize din domnisoara? Tu realizezi faptul ca ea nu vorbeste de SCUTER? Ea vrobeste de A1? care e mult superior unu-i scuter? vorbim de ceva caluti acolo, mai ales ca e incepatoare.Tu asa o inveti? De asta muriti pe capete, la fel si cu masinile, da sarantocu 10 mil face scoala de soferi, mai da 30 pe masina, mai baga in ea 10, si gata frate.SI te trezesti ca ori cade din ea, ori nu il tine franele, ori se dezmembreaza.Eu stiu asa, nu imi permit un lux, nu il fac.Eu am vrut sa dau de motor, inainte de asta, am vorbit cu un instructor care a copilarit cu unchiu meu, mi-a spus clar.Protectia inainte de toate.Ca sa apuci sa povestesti cum ai cazut, si de ce ai cazut, trebuie sa ai costum.Nu vorbim aici de bicicleta, ca sa poarte o geaca, vorbim de un motor, care nu e usor de manevrat, ofera adrenalina, dar nu e indicat sa te joci cu viata ta.Dar ma rog...mai bine trimite-o dezbracata, pana la urma ...stii tu ce zic, mai aude si ea un fluierat ceva.

| florin926481f a răspuns (pentru Liviu):

In primul rand vorbim de un 125 care are 15 cai, un scuter putin mai puternic, nu vorbim de sute de cai ca sa prinzi suta in 5 sec.In al doilea rand eu i am recomandat o geaca moto cu protectii nu orice geaca, o casca pana in 1000 lei care e mai mult decat decenta pentru un 125 si niste manusi cu protectii + o pereche de cizme moto scurte care sunt undeva pe la 700 lei, toate astea consta pana in 1000 euro si e mai mult decat suficient pentru ati oferii o protectie buna in caz de accident la o viteza de maxim 70 kmh pentru un 125.Toate astea pentru inceput, cu timpul poate sa si cumpere si combinezon si tot felul de protectii.Cat despre tine, nu mi spune ca esti genul de persoana care ar iesi echipat full cu combinezon de piele si toate cele la 40 de grade.

| Liviu a răspuns (pentru florin926481f):

Depinde ce conduci.Eu am fost pornit sa iau A, si cand am vazut ce costuri implica si costumul, si motocicleta, am ramas la stadiu de plan.Pentru ca nu ma pot carpi,sa ma imbrac in chiloti si sa risc sa mor pentru ce? Probabil am exagerat putin,dar cam atat costa un costum cat de cat ok.E din piele de taur,are invelis de azbest, sa nu ia foc, si multe altele happy acum nu stiu ce sa zic, e clar ca nu e scuter sau bicicleta. Daca nu era mare diferenta intre scuter si a1, lua direct scuter, nu crezi?

| florin926481f a răspuns:

Mai bine uita te pe la yzf uri si cat despre protectii nu trebuie neaparat sa ti iei cel mai scump combinezon, cred ca e de ajuns sa iti iei o casca decenta, o geaca si manusi ca nu o sa te dea pe spate 15 cai