| Danutza_Dana_1996_lfHh a întrebat:

In luna Decembrie am examenul teoretic pentru permis auto cat. B. Ma intereseaza doar cei care au dat anul acesta. Sunt la primul examen de acest gen. Voi cum ati invatat mai usor si cum ati procedat? Si cu cate puncte? Ms.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Chestionarele se fac foarte- foarte usor si garantat iei examenul, daca inveti LEGISLATIA RUTIERA din scoarta in scoarta, ca asa vei stii cu siguranta, ce este corect si ce nu este, fiindu-ti extrem de usor, sa faci orice test.
Eu am luat 26 de puncte si am luat si traseul din prima. Pe vremea aceea (cu aproape 30 de ani in urma), se dadea traseul si poligonul, in aceeasi zi cu examenul scris (ca nu erau computere).
De atunci, s-a simplificat procedura si s-a scos poligonul, ba chiar Politia nu mai are voie sa te incurce la examen, ca pe vremea aceea se practica asta.
Asadar, pune mana serios pe legislatie si incearca sa o intelegi logic, fiecare miscare si explicatie, ca-ti av veni foarte usor, sa o aplici in trafic si evident sa iei examenul, din prima.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu am dat anul asta, dar tot examenul asta era. Am repetat legislatia cu instructorul (nu am facut cursul de legislatie oficial), am facut acasa chestionare pe drpciv.ro pana cand le faceam pe toate cu 25-26 puncte, apoi am mers la examen, m-am descurcat bine pana pe la 16-17 puncte, dupa care m-am chinuit putin cu niste intrebari la care nu eram sigur, si am reusit sa-l trec, cu 24.
Cand nu stiam la o intrebare, o luam prin eliminare, ma gandeam cum ar fi daca toti conducatorii auto ar aplica varianta A, cum ar fi cu varianta B, etc.
Dar tin sa precizez ca eram destul de obsedat de condus inca din copilarie, si acumulasem multe informatii din practica, statusem mult cu soferi experimentati, etc.