| Cristi2221 a întrebat:

intentionez sa-mi cumpar un opel corsa din '97-'99 cu motor de 1.2 insa nu stiu ce sa aleg sa fie in 3 usi sau 5. daca cumpar in 5 usi consumul difera avand in vedere ca e mai mare caroseria? si majoritatea am vaazut ca au servomuschi laughing, vreau o masina micuta de oras care sa nu-mi consume mult avand in vedere ca am acum un passat din '96 1.9 TDI pe care vreau acuma pe perioada de iarna sa o pun la hibernat... si vreau alte sugestii de masini mici cu consum mic va rog. FUNDA!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai spus ce buget ai. Consumul la o masina in patru usi nu e atat de mare fata de una in doua usi incat sa te determine sa o cumperi pe cea de-a doua. Depinde si ce asteptari ai de la masina, pentru ca daca nu iei frecvent pasageri in spate, atunci e ok in doua usi. Ca alternative mai ai Fiat Punto, Peugeot 206 sau VW lupo. Pe oricare ai alege-o, sa nu o iei cu motorizare mai mica de 1200, deoarece o sa-ti consume mai mult.

| Cristi2221 explică (pentru anonim_4396):

Mie imi trebuie o masina care sa consume putin si taxele la fel. fiaturile nu sunt foarte fiabile iar la peugeot nu am bugetul necesar. am masim 1100 E si de aceea optam pentru opel. plus ca am condus opelul de 1.2 si mi se pare o masina destul de sprintena, m-am gandit si la un polo 1.0 MPI si alea am auzit ca consuma putin. alte variante?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cristi2221):

In banii astia, cea mai buna alegere ramane Opel Corsa. Fiabila, consum mic, piese ieftine. Mai este Ford Ca dar nu are un design prea frumos, parerea mea. Inca o varianta e Mitsubishi Colt din '96-'98.

| Cristi2221 explică (pentru anonim_4396):

Pai eu inmatriculata gata o vreau cu act de comoditate. de 1.4 iar nu vreau ca cica ar consuma ceva mai mult si atunci iar nu e ok! o sa raman la opel corsa in 5 usi cu 899 E am vazut numai ca ma deranjeaza ca nu are geamuri electrice si nici servo, in schimb am gasit una in 2 usi cu servo si geamuri. acuma nu stiu ce sa fac laughing is eu cu prietena mea mai mult dar as opta pentru cea cu 5 usi in general.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cristi2221):

Pai gandeste-te. Se merita sa tragi de volan doar pentru ca are 5 usi si nici nu prea le utilizezi?

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sa nu cumperi Corsa B 1.2 benzina, e dezastru motorul ala.
Alea de 1.0 am inteles ca ar fi mai bune, iar pe Corsa C sunt bune si cele 1.0 si cele 1.2.
Alta alternativa pe care ti-o pot recomanda e Clio 2 1.2 benzina, dar sunt destul de scumpe.
Am avut o Corsa A 1.5 diesel, consuma foarte putin si tinuta de drum era superioara Corsei B, care iti da senzatia de tricicleta.
Poti sa te uiti si la Golf 2 1.6 diesel, daca n-ai de mers urban, ca e foarte puturoasa. In schimb consumul e foarte mic, daca esti sofer si masina e ok, poti sa scoti chiar si consum de 4% cu ea.