| anonim_4396 a întrebat:

Buna, la un motor hibrid, motorul termic nu poate încărca bateria in mers?

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Poate are nevoie de sistem pentru asa ceva, adica de niste senzori si un mic computer, majoritatea hibridelor (Daca nu toate) au acest sistem.
De fapt sunt si masini doar pe benzina/motorina care recupereaza energia din sistemul de franare si incarca acumulatorul masinii.

Bula
| Bula a răspuns:

Motor hibrid (cu ardere interna + electric) nu exista. In cel mai bun caz sunt montate doua motoare impreuna, in aceeasi corp-carcasa.

Motorul cu arderea interna nu produce curent electric, incarcarea bateriilor facandu-se cu un alternator sau dinam, cuplat mecanic pe axul motorului (vezi masinile pe benzina, motorina, GPL, hidrogen etc. uzuale).

Motorul electric poate fi de mai multe tipuri:
- de curent continuu, cu perii, care sunt reversibile (adica pot genera curent din miscarea mecanica a axului, asemenea dinamului)
- comandate prin impulsuri generate electronic. Aceste motoare pot genera curent doar prin comanda electronica complicata sau daca au un sistem de bobine dedicat /generator suplimentar.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai chiar asta se intampla.

| mihai69 a răspuns:

Ba bine că nu. Și chiar o și face.

Răspuns utilizator avertizat