| anonim_4396 a întrebat:

la v40-ul meu 2.0i [1997] am avut zilele trecute niste probleme, la turatii joase nu tragea aproape deloc, cand era la relanti si acceleram, mai intai cobora turometrul sub 500 rpm si apoi urca, azi i-am schimbat bujiile, acum trage ca noua dar inca are problema cu relanti-ul, cum as putea sa repar chestia asta? am fost in service si se uita ala ca la masini straine, habar nu avea ce are masina. Foarte dar foarte rar se opreste din aceasta cauza, cand parchez etc.
Pareri? Funda!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Motoras de relanti (banuiesc ca are) sau clapeta incarcata.
N-ar fi exclus sa fie si de la senzorul de citire al turatiei (cel care lucreaza cu aprinderea), dar ala s-ar fi simtit si in mers.
Problema cu relanti-ul si puterea scazuta poate aparea si la masinile la care s-a gresit sincronizarea distributiei cu putin, de exemplu cu un dinte.

| RB26DETT a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Faza cu distributia nu are cum sa fie, am schimbat motorul acum cateva luni, abia acum cateva zile a inceput sa faca asta, lipsa puterii era din cauza bujiilor, le-am schimbat si acum fuge cum fugea de obicei, la relanti cu motorul rece merge super, nu se subtureaza dar cum se incalzeste gata, nu mai vrea sa coopereze [mi-am dat seama azi]
Multumesc pentru raspuns, voi merge totusi intr-un service cu adevarat bun sa vad ce are.

1 răspuns: