| CreiziWiga a întrebat:

Buna, locuiesc in Anglia, si vreau sa merg in concediu in Romania, si as vrea sa cumpar o masina ieftina si sa o conducem pana in Romania, sa o vindem pe piese acolo.
Problema e ca nu stiu ce sa fac, cu actele si cu chestii din astea, soferul o sa vina din Romania si o sa stea aici cateva zile, nu e cetatean, nu stiu daca are vreo legatura sau nu. Stiu ca aici e ciudat cu asigurarea. Am auzit ca trebuie sa anunti si DVLA ca autoturismul nu se mai intoarce in tara.
Exista posibilitatea sa faci rost de "trade plates", si sa o scoti asa din tara?
Cu taxa anuala am vreo problema, sau daca e platita de detinatorul precedent nu am probleme?

2 răspunsuri:
| IIIshaneIII a răspuns:

Dca cumperi o,, masina ieftina de piese,, cred ca e posibil sa te lase pe drum, mai bine inchiriezi o masina sau vii cu avionul si inchiriezi o masina in Romania cat ai nevoie de ea

| CreiziWiga explică (pentru IIIshaneIII):

Pai eu pana acum tot cu avionul am calatorit, dar de data asta am zis sa schimbam putin.
Un passat b5 am dori sa luam, in Romania sunt destul de comune, si noi avem in familie, putem folosi si noi si o vindem pe piese.
De asta vreau sa stiu de ce acte am nevoie, daca trebuie anuntat sau ceva, si chestii din astea.