| nicolaeroxana a întrebat:

M-ar interesa sa stiu daca atunci cand fac o comanda de taxi trebuie sa platesc si pentru distanta pe care taxiul o parcurge pana la mine sau platesc doar pentru distanta parcursa din momentul in care m-am urcat in masina? Ma refer doar la taxiuri nu si la Uber. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| jj7700 a răspuns:

Platesti doar distanta pe care o parcurge de cand te urci in masina. Singura exceptie sau paranteza aici e ca taximetristul are dreptul sa refuze cursa daca dai comanda din afara localitatii sale de resedinta. De exemplu, daca stai la cucuietii din deal si dai comanda dintr-un oras aflat la 20km de tine, nu e obligat sa vina sa te ia, fiind in afara ariei sale de acoperire. Trebuie ori sa dai comanda la compania locala din cucuietii din deal, ori sa te intelegi cu taximetristul din afara localitatii tale sa ii platesti ceva in plus pentru deplasarea in afara localitatii sale de resedinta. Ia aminte ca si in cazul in care iei un taxi local din, sa zicem, Giurgiu, si vrei sa mergi in afara localitatii, sa zicem Bucuresti, taximetristul respectiv are dreptul fie sa refuze cursa, fie sa negocieze un tarif suplimentar pentru deplasarea in afara localitatii sale.

| nicolaeroxana explică (pentru jj7700):

Multumesc frumos pentru raspuns!

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Unele aplicații de taximetrie pot întreba userul dacă acceptă să „stimuleze" taximetriștii plătindu-le și distanța de unde vin spre comandă (dar nu mai mult de... xyz lei - setabilă). Nu e musai să bifezi opțiunea aia, dar cu siguranță te ajută să prinzi mai repede o mașină.
Altfel, în mod normal, plătești strict doar ce se marchează pe aparat după ce urci în mașină și șoferul pornește în cursă.

| calin35 a răspuns:

Buna. Platesti din momentul in care porneste aparatul de taxat adica cand urci/pleci si pana opreste aparatul, cand ajungi la destinatie. Si stationarea se plateste. Adica daca te opresti pe undeva si ii spui sa te astepte 10 min inainte sa ajungi la destinatie