| DjSannan a întrebat:

masini pe motorina sau benzina, ce recomandati? Argumentati de ce.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce nevoi ai tu.

daca mergi maxim 10000km pe an dieselul nu isi atinge scopul, chiar daca consuma mai putin e mai scump la intretinere si daca pica, spre exemplu vreun injector... Plus posibil sa ai probleme iarna daca motorina e proasta, sa se incalzeasca mai greu, daca masina e mai veche e si mai zgomotoasa.
Din motivele astea eu as alege mereu benzina

10 răspunsuri:
| bodysun a răspuns:

O masina cu un motor mediu pe motorina consuma in jur de 5% in timp ce unul pe benzina undeva pe la 7%, dar piesele si consumabilele de obicei sunt mai scumpe la diesel.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Benzina + GPL si impaci si capra si varza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Benzina forever.In primul rand costurile de intretinere sunt mult mai scumpe la diesel. In al doilea rand diesel porneste greu iarna, merge la turatii joase, trepideaza mai tare, se aude mai tare si trebuie sa ai un anumit stil de condus(pentru a nu strica turbina). Iar fazele cu "consuma 5 diesel si 7 benzina" sunt o porcarie pentru ca parerea mea e ca nu se merita sa mergi ca o baba pentru 2l de carburant la 100km. Parerea mea.
Oricum, the best este GPL-ul: iesi la jumate fata de benzina.

| DjSannan explică:

Deci sa ne intelegem nu conteaza ca benzina sau motorina e mai scumpa pe mine ma intereseaza de ce benzina sau motorina deci nu pretul combustibilului.

| B3B3NI a răspuns:

Pe motorina deoarece e mult mai ieftina decat benzina.

| Celcareajuta a răspuns (pentru B3B3NI):

Multumim ca ne-ai pus la curent cu preturile din 2004

| luky2 a răspuns:

Una pe benzina maxim motor de 1.8 cmc si iti pui o instalatie gpl pe ea cu butelie de 50 l. un plin de costa 120 de lei

| DjSannan explică (pentru luky2):

Sa sti ca m-am gandit la asta

| Misa_Stan_1980 a răspuns:

Benzina