| 10nu1 a întrebat:

Bună!
O întrebare - car m-ar costa sa aduc un motor din America pana în România, gen un motor v6 de 2.7 litri cam cât ar cântări?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil vreo $10. 000de dolari sau mai mult, fiindca motorul in sine to costa poate $5000 in America, apoi transportul care se plateste in jur de $20-$30 pe 1kg (si un motor poate avea intre 30 si 50kg), apoi asigurarea de transport din USA catre Romania, iar in Romania cand ajunge platesti taxe vamale la tot ce depaseste $100 plus 19% TVA la toata suma.

| 10nu1 explică (pentru Violleta2022):

Meama Violeta pai îmi iau alta mașină cu banii ăștia laughing

| Violleta2022 a răspuns (pentru 10nu1):

Corect!
De aceea nu se aduce nimic din America, ca-i mult-mult prea scump adusul aici, mai mult decta produsul in sine.

| suntserios a răspuns (pentru 10nu1):

Mananca gogosi Violeta, un motor de genul il gasesti lejer pana n 3000$. Si sa aduci o masina din SUA ajunge la 2-3k $ deci in niciun caz nu e 10k.

Dar da, ai iesi mai ieftin sa iei o masina din Europa cu motorul ala s sa folosesti motorul doar.

| blackann a răspuns:

Daca 1 kg e 30 usd cum spune violetta (desi niciodata nu are dreptate si mai bine sa nu te increzi), te-ar duce pe la 6k usd doar transportul, avand in vedere ca motorul cantareste cam 195 kg.