| anonim_4396 a întrebat:

Buna!

Recent am cumparat o masina adusă din Germania.Aceasta are folii negre pe geamurile din spate si luneta(din masina se vede foarte bine afara dar de afara in masina nu). Persoana de la care am cumparat-o mi-a zis ca masina are foliile puse din fabrica. Unde as putea găsi acest lucru care sa-mi confirme ca este adevarat (că sunt omologate) in certificat sau? Ce imi vor zice cei de la RAR? Va rog sa ma ajutati

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca folia este prea inchisa, cei de la RAR iti vor cere sa o scoti, ca sa poti inscrie masina.
Mergi al RAR cu ea si iti vor spune pe loc, daca este ok sau nu.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Din fabrica nu vin cu folii, ci cu geamuri mai inchise la culoare, prin care se vede.
Cauta pe scrisurile de pe geam, s-ar putea sa fie scris ceva de genul "transparenta 60%". Cele normale au transparenta 70 sau 80%.
La RAR nu prea am auzit sa fie refuzat cineva pentru lucrurile neomologate, mai ales ca se practica atentii... Daca nu e legala folia, probabil iti vor spune treaba asta, si vei merge apoi sa o dai jos. Dar daca ar fi geamuri negre din fabrica, nu ar avea folie.