| anonim_4396 a întrebat:

Saptamana viitoare am examenul auto, proba practica. As avea nevoie de niste sfaturi deoarece imi e putin teama din cauza conditiilor meteo. Este probabil sa ninga si soseaua sa fie acoperita cu zapada, circulatia sa fie greoaie, etc. Daca se poate, de la un sofer experimentat sau de la o persoana care a trecut prin asta, multumesc!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Stai linistit.
Zapada din perioada asta, nu e alunecoasa. Drumurile sunt deja pline de antiderapant si sare, nu se face lunecus pe ele.
Oricum cu scoala mergi incet, chiar nu are cu ce sa te incurce zapada.
Si eu am prins examenul pe ninsoare, si a decurs foarte bine. N-am derapat pe nicaieri.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca conditiile nu sunt favorabile, traseul va fi reprogramat in alta zi, cand conditiile meteo vor fii mai bune.
In nici un caz nu se pune in pericol viata unui incepator si a examintorului, in conditii de: viscol, gheata, polei, zapada masiva samd.

In orice caz, daca este totusi o pojghita usoara de gheata pe alocuri sau un pic dee zapada si sustii testul auto, condu foarte incet si nu lua curbe brusce sau cu viteza, pentru ca-ti destabilizeaza masina si fuge. In situatia in care ajungi pe gheata, nu accelera, tine volanul drept si las-o sa curga, fara sa pui frana sau sa accelerezi.
Hai cu succes la examen!

| Gabipn2017 a răspuns:

Contează sa nu despasesti 50 km/h, sa fii prudent, sa acorzi prioritate cui trebui si sa fii atent la ce ti spune examinatorul.

| Dorel69 a răspuns:

Faci si tu niste drifturi boss, nu treci examenul dar macar te-ai distrat rolling on the floor