| IonescuRobert a întrebat:

Bună seara.
Am o întrebare dacă se poate.
Și va rog să mă ajutati din suflet pentru că chiar am nevoie de o informație.
Am un Fiat Punto 1.1 din 1998 (de fapt nici nu conteaza ce masina am).
Am avut un accident cu ea si mi-a intrat unul in luneta si am spart si un stop.
Ma rog. Am schimbat deja tot ce trebuia.
Ideea e că din acel moment masina nu a mai pornit DELOC.
Deci bateria e incarcata, benzina am si cand dau la automat, se aude cum face, "vum vum vum" dar nu porneste.
Am inteles ca ar fi sub scaun un buton, care s-ar fi decuplat la accident si pompa de benzina s-a dezactivat, (ca sa nu "bubuie" masina sau ceva gen).
Si cand dau sa apas nu se intampla nimic.
Am observat ca e si un cablu Galben gros(cred ca vine de la pompă).
Cineva mi-a spus ca tot asa a patit si pornea masina atingand 2 fire(unu de la "masa pompei (parca)" si celalalt de la masa caroseriei(masinii).
Si cica masina ar porni.
Dar porneste numai cand faci asa.
Nu mereu.
Acum nu stiu daca e adevarat sau nu.
Si va rog sa imi spuneti daca pot porni masina asa si daca da, acelea sunt firele, sau sunt altele?
Multumesc pentru ca ati ajuns pana aici.
Ofer funda!

Răspuns Câştigător
| Iote a răspuns:

Nu oferi funda. Mai bine mergi in service. Pentru ca nu poti porni de fiecare data masina cu improvizatii. Mai faci si vreun scurt circuit, si dai foc masinii.

1 răspuns:
| Țoglă a răspuns:

Nu ai niciun martor? Poate fi și alternatorul de vină.
Verifică siguranțele din interior și dacă totul e bine, mergi într-un service.