| lamasanustefan a întrebat:

Bună seara. Am o întrebare!
Pe 1 Mai vreau să plec cu mașina în Italia.
Gen mama locuiește acolo(deci o să stau la ea).
Și voiam să vă întreb.
Dacă am numere românești la mașină, cât timp (mă pot plimba) cu mașina în Italia?
Eu știam ceva de 1 lună(Dacă nu e așa să îmi spuneți).
Că gen dacă stau cu mașina mai mult timp în Italia, cică nu mă mai pot deplasa cu ea(că dacă mă oprește poliția îmi ridică mașina și îmi dă amendă.)
Mă gândeam să îi dau mașina mamei cadou(și eu vin cu avionul înapoi)
Ea pe urmă cum poate radia nr. de România și cum poate face să o înmatriculeze acolo în Italia(Unde trebuie să se ducă, cât durează, și cât costă)?
Cine mă ajută, îi ofer funda.

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Că gen, că gen nu cunoaste m.

| Panamax a răspuns:

Este plina strada de samsari care cumpara masini din Italia si tu duci masina din Romania.
Ai voie 60 de zile sa circuli in Italia cu masina inmatriculata in Romania.
Este destul greu sa inmatriculezi o masina din Romania.Cer foarte multe acte de care nici nu ai auzit.
Certificatul de anulare;
Formularul specificațiilor tehnice;
Cerere de înmatriculare formularul TT2119;
Documentul de înmatriculare al vehiculului și traducerea în limba italiană; un certificat permanent de export poate fi de multe ori suficient;
Certificatul de inspecție tehnică semnat și ștampilat de producător sau de un distribuitor acreditat, cu o traducere autorizată în limba italiană;
Specificațiile tehnice sunt semnate și ștampilate de producător sau de un distribuitor acreditat.

Daca crezi ca al tau cazan de 2000de euro trece testele facute intr-un atelier in Italia poti sa incerci.
acelasi cazan ca al tau in Italia il gasesti la jumatate de pret inmatriculat, cu taxe platite si mai putini km.

Nu te poti plimba prea mult in Italia deoarece masurile antiCovid sunt mult mai stricte decat la noi.Nu poti sa parasesti localitatea de rezidenta fara justificare.Cu 3 amenzi iti mai cumperi o masina.
Trebuie sa stai in carantina si la dus si la intors.