| Girly97 a întrebat:

Bună seara. Am o mică neclaritate: tatăl meu obișnuiește să bea și uneori conduce după ce a băut. Sunt uimită că nu a avut niciodată probleme cu polițiștii. Știu din cartea de legislație pe care o învăț acum că șoferii prinși băuți la volan au permisul suspendat 3 luni. Dacă se întâmplă să fie prins și lăsat fără permis 3 luni, mie ce mi se va întâmpla, având în vedere faptul că mașina este pe numele lui iar eu în curând voi obține permisul de conducere?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se intampla absolut nimic cu tine, chiar daca ar fi condamnat penal pentru conducere sub influenta alcoolului.
Pedeapsa este pentru sofer nu pentru masina, asa ca o vei putea conduce linistita si daca tatalui ii este suspendat dreptul de a conduce si daca este condamnat penal si daca ii este anulat permisul.

13 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Evident tie nu ti se va intampla nimic, doar ca la 18 ani ar trebui sa stii deja cine pentru ce raspunde. Nu stiu ce vei pricepe tu din cartea aia de legislatie daca nu intelegi astfel de principii simple.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu are nicio legătură mașină cu permisul celui care o conduce... Bine asta daca nu o face praf daca mai conduce băut

| Holiday a răspuns:

Nu ti se intampla nimic. Se suspenda permisul, nu masina. In plus, se suspenda doar al lui, nu ale familiei, vecinilor, sau prietenilor lui.

| Girly97 explică (pentru Holiday):

Mașina este pe numele tatălui meu de aceea credeam că poate am legătură cu el fiind fiica lui.

| Holiday a răspuns (pentru Girly97):

Daca un sofer e prins baut la volan, nu e de vina nici masina, nici fiica. Ambele pot circula in continuare.

| carevaescu a răspuns:

Nu ti de întâmplă nimic.

| helpforyou a răspuns:

Tu nu patesti nimic, atata timp cat nu tu esti sub influenta bautirilor alcolice la volan. Dar este periculos ceea ce face tatal tau. Ai grija cand mergi cu el in masina.

| Girly97 explică (pentru helpforyou):

A facut asta acum cativa ani nu acum. Oricum eu nu am baut niciodata si nici nu beau deci pentru mine nu ar trebui sa fie nicio diferenta in viata mea cand voi obtine permisul.

| helpforyou a răspuns (pentru Girly97):

Perfect. iti tin pumnii sa iei cat mai repede si usor permisul. Stiu ce inseamna mobilitatea data de masina si permis.

Succes.

| StefanFlorea a răspuns:

3 luni în cazuri în care nu depășește 0.05 la alcool-test, după e nasol, la 0.40 e deja infracțiune( dosar penal). Și oricum sper din suflet sa fie prins fără pic de supărare. Ăștia care beau și după conduc nu merita permis toată viata.

| mi25 a răspuns (pentru StefanFlorea):

Gresit. Daca ai 0, 04 si sub, nu vei fi sanctionat, deoarece - din informatiile pe surse - politia are aceasta prevedere interna, aparatele avand o mica apreciere relativa.
Conform art. 336 din Codul penal, infractiunea se constituie atunci cand conduci cu o imbibatie de peste 0, 8 g/l alcool pur în sânge.
Ceea ce spui tu este altceva. Daca ai peste 0.4% vei fi indrumat la un cabinet medical de urgente, unde ti se va lua proba de sange pentru a stabili cu exactitate imbibatia alcoolica.

| StefanFlorea a răspuns (pentru mi25):

Da, dar la noi toleranta e 0 la alcool, și dacă 0.1 g/l în sânge ești sancționat din câte știu eu

| mi25 a răspuns (pentru StefanFlorea):

Nu m-ai intees. Eu nu am zis 0, 1. Eu am zis 0, 04, adica un pahar de bere.