| Sebastian222 a întrebat:

Buna seara, am o mica problema cu masina, cand merg cativa km simt un miros ciudat care se simte si in masina, iar cand opresc masina simt un miros de ars daca deschid capota
Am observat chestia asta de cand a mers un prieten cu viteaza 2 si a turato foarte tare... Nu stiu cat avea ca era fratele meu la volan cu el. Intrebarea mea este care ar putea fi cauza acestui miros?
Este posibil ca trebuie sa schimb si distributia? Multumesc si ofer funda

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poate fi ambreajul uzat, si sa patineze in mers, sau poate fi motorul obosit, sa scape ulei.
La mine de exemplu, e motorul uzat, si dupa fiecare depasire sau demaraj mai puternic, intra inauntru un miros puternic de ulei ars, desi nivelul uleiului nu scade mai deloc.
Mai poate fi si de la scurgeri de ulei, pe motor, uita-te atent daca se observa urme pe langa capacul culbutorilor, garnitura de chiuloasa sau alte zone din motor.