| Lupşa_Claudia_1969 a întrebat:

Am o problema la o masina opel astra h. Am auzit un zgomot la roata stanga fata, am ridicat-o pe cric, dar roata ramane pe sol. Stie cineva ce ar putea fi defect?

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Masina se ridica din arc cativa cm. Depinde cat de 'obosite' sunt arcurile, ca daca suna calcate 10cm, ai de ridicat 10 cm pana se ridica si roata, pe cand la una cu suspensie sport, ridici 2cm si deja se ridica si roata.
Mai conteaza si pozitionarea masinii si a cricului, daca te-ai pus pe mijloc si masina mai e si inclinata spre partea cricului, n-ai sa ridici rotile in veci.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Soferul este defect in cazul expus de tine.
Iti lipsesc cele mai elementare notiuni de mecanica.

| blAster85 a răspuns:

Ai ridicat masina pe crik si roata ramane pe sol? uita-te la telescop sa nu fie desprins/rupt, bratele de suspensie sa nu fie avariate, dupa nume vad ca esti fata, nu te aventura singura.

| Lupşa_Claudia_1969 explică (pentru blAster85):

Nu sunt fata, m-am logat cu un mail de pe pc, am verificat si nu vad nimic rupt.roata ramane pe sol.ar putea fi pivotul?

| blAster85 a răspuns (pentru Lupşa_Claudia_1969):

Ridici destul? misca roata sus-jos stanga dreapta invarte, mi se pare ciudat, trebuie sa fie desprinse brate si suspensie daca roata ramane la sol, atarna? ridica capota si vezi unde vin suspensiile daca e totul ok

| Lupşa_Claudia_1969 explică (pentru blAster85):

Am ridicat mai mult ca suficient.am miscat de roata si nu pare nimic rupt.se comporta normal.acum dimieata merg la service si revin cu un mesaj