Întrebare recomandată | Keekevl a întrebat:

Am si eu o problema, tatal meu a inmatriculat o masina pe numele lui, auto fiind al unui unchi.Acum 5 ani, tatal meu a decedat si unchiul meu nu a mai platit impozitul la auto plus ca i-a venit si o amenda! Acum s-au strans vreo 5000 de lei,am fost la fisc si nu pot nici sa o scot,pentru ca masina a fost dusa la fier vechi dar fara sa o radieze.Ei au spus ca trebuie sa fac taxa de succesiune, ca sa devin proprietar! Pot face taxa fara sa participe mama mea, ea fiind plecata in Italia sau ce trebuie sa faca ea ca sa o pot reprezenta?

Răspuns Câştigător
| Iote a răspuns:

Un avocat (bun) se va folosi de faptul ca amenda a venit dupa decesul tatalui. Se pune intrebarea: cine a folosit-o? Si cat timp a folosit-o.
Ar fi bine sa il presezi sa-ti dea actele originale, inclusiv depunerea la fier vechi. Il ameninti cu proces, despagubiri pentru ca EL a folosit masina, etc. Nu cred ca va ceda de la inceput. Si, repet, cauta martori dispusi sa declare ca unchiul a folosit masina. Astfel, toate taxele si amenzile vor fi platite de el.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca devii proprietarul masinii automat vei plati si danganalele. Succes!

| Keekevl explică (pentru darrio2007):

Sunt constient de asta, dar ma refeream daca pot sa deschid taxa dar fara sa prezinte mama, ideea era ca nu are rost sa mai cheltuie bani aiurea!

| Iote a răspuns:

1. Nu poti face succesiunea fara mama. Iti poate trimite o imputernicire data la un notar (acolo).
2. Daca devii proprietar, platesti retroactiv toate impozitele, amenzile plus penalizari. Si asta numai pentru a radia o masina ce nu este a ta?
Acum,
- Amenda a venit dupa decesul tatalui?
- Poti dovedi cu martori (probabil unciul nu va recunoaste) ca masina a fost folosita de unchi si nu de tata?
- Chiar daca o treci pe numele tau, tot va fi dificil sa o radiezi daca nu ai acte de la firma de fier vechi ca a fost predata.
Mergi mai bine si discuta cu un avocat toate aspectele problemei.

| Keekevl explică (pentru Iote):

Amenda a venit dupa ce a murit tata, el a venit cu o dovada acum 2 ani ca masina este la fier vechi, era facuta imediat dupa ce murise tata, dar de fapt era o hartie falsa.El are in original, talonul si cartea, si mie mi-a dat copii! Nu stiu cum sa procedez!

| Iote a răspuns (pentru Keekevl):

Un avocat (bun) se va folosi de faptul ca amenda a venit dupa decesul tatalui. Se pune intrebarea: cine a folosit-o? Si cat timp a folosit-o.
Ar fi bine sa il presezi sa-ti dea actele originale, inclusiv depunerea la fier vechi. Il ameninti cu proces, despagubiri pentru ca EL a folosit masina, etc. Nu cred ca va ceda de la inceput. Si, repet, cauta martori dispusi sa declare ca unchiul a folosit masina. Astfel, toate taxele si amenzile vor fi platite de el.