| kyssme a întrebat:

Buna seara, am si eu un opel astra h din 2005 z18xe. Iar cand il pornesc la rece motorul are oscilatii si la fel si turatia. Ar putea sa fie debitmetrul din cate am citit eu, a mai intampinat cineva aceasta eroare? Metionez ca motorul cateodata are putere si trage bine iar cateodata nu trage cum trebuie si raspunde mai greu la acceleratie!

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pana si un alternator defect poate da oscilatiile de care vorbesti. Motoarele pe benzina sunt foarte foarte sensibile.
Doar un mecanic dotat cu diagnoza si experienta iti poate rezolva "misterul". Daca vrei sa o rezolvi acasa pe ghicite, ai sa bagi cel putin 400 de lei in piese slab calitative si cumparate degeaba, iar la problema tot nu vei ajunge.