| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara! Am un peugeot 206. 1.4 benzina. Si am vrut să verific uleiul dimineata inainte de a pleca cu ea, si am observat ca bucata aceea de plastic gradată era rupta. A mai ramas 1cm din 4 sau 3. Si vreau să stiu daca este vreo problema. Am scos uleiul cu speranța ca aceasta ar avea norocul si va iesi dar degeaba. Este sigur sau nu să merg cu ea asa? Plasticul era unul tare nu moale cu diametrul nu mai mare de 4mm

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Sa mergi cu ea asa adica cum cu bucata de plastic inauntru? Normal ca e sigur, tu ai acolo filtru, adica o sita fina, deci stai linistit ca nu ingra plasticu ala prin circuitul uleiului.Plasticul ala ca sal gasesti trebuie sa dai baia jos, asta daca s-a rupt cumva acolo in interior, dara la fel de bine l-ar fi putut rupe cineva afara, poate era stiu si eu rupt dara se tinea si altul inaintea ta la dat jos. Oricum nu-ti face griji din cauza asta.Deci najunge plasticu ala mai sus de baie, Prin sita aia nu trece, n-are cum.

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca se desface chiuloasa se scoate dar costa mana de lucru

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cred ca ramane in baia de ulei. Nu se intampla nimic, pompa de ulei are sita.
Poti sta linistit.