| George18011993 a întrebat:

Buna seara, are ceva daca am pus o baterie pe skoda fabia 1.4 mpi bateria are 12 v 85 ah de la rombat? Cea care am avut-o inainte am impresia ca era mai mica, nu mai stiu exact ca n-o mai am...

5 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Din punct de vedere tehnic, nu este bine. Amperajul este mult prea mare. Alternatorul va avea de suferit, inclusiv instalatia electrica. Practic, functoneaza. Personal, nu stiu cat timp.

| sierra1 a răspuns:

N-are nimic, doar să incapă in locașul ei

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In mare nu are nimic, dar bateriile mari se strica mai repede. Iar alternatorul tau poate lucra ceva mai mult pentru incarcarea ei.
Bateriile mici tin cel mai mult. Si cand spun mici, ma refer la cele intre 45 si 62Ah. Au spus-o si altii, o confirm si eu. Am baterii de 50-60Ah care nu par sa imbatraneasca niciodata, iar bateriile de 70-85Ah pe care le cumpar pentru dieseluri, dupa 3 ani sunt bune de fier vechi, nu mai porneste nici Dacia 1300 cu ele.

| Sofer a răspuns:

E cam mare la un motor ca asta as pune maxim de 65 ah.

| Panamax a răspuns:

Este cam mare.Depinde ce alternator ai pe masina, asta cere mai mult curent de incarcare.
Asta daca bateria este in mintile ei, daca este mai veche, si-a mai pierdut din capacitate si se comporta ca una de 60.