| Xdd762 a întrebat:

Buna seara! Astazi era sa fac accident (prin neacordare de priorietate), domnul cu care era sa ma tamponez s-a dat jos din masina, am incercat sa vorbesc dar mi-a trantit usa, apoi am plecat si mi-a lovit geamul cu pumnul si apoi usa cu piciorul (tin sa precizez ca am evitat contactul si nu au existat nici un fel de daune). Sunt sofer incepator si voiam sa stiu daca as putea sa patesc ceva din punct de vedere legal.

Răspuns Câştigător
| Zuzu1991 a răspuns:

Nici o dauna, adioz
chiar e pe invers, el te reclama pentru "aproape" dauna, tu il reclami pentru EVIDENT violenta si alt chestii (cauta un avocat, gaseste ala vreo 15 temeiuri legale sa i-o tragi)
orice om greseste, FAPTUL ca raspunde cu violenta nu e o scuza, nici macar vag, nici macar FOARTE VAG
greseala se intampla, violenta e cu intentie si premeditare... PUNCT

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Legal nu dar daca te mai intalnesti cu el in trafic, nu mai scapi de chelfaneala.
Mai multa atentie in conducere.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| mihai69 a răspuns:

Tu, nu (sau cel mult o amendă dacă te autodenunți, v. mai departe) El - da, dacă depui plângere pentru distrugere.

| DaniTDCI a răspuns:

"domnul" trebuia sa sporeasca atentia deoarece esti sofer incepator.

| Adrian5575 a răspuns:

Nu patesti nimic. Ai grija de acum incolo.

| Nouvel a răspuns:

Pana aici ai scapat. Dar mai ales ca incepator trebuie sa fii foarte atent. Nu te bagi ca itit inchipui (sau ti s-a zis din dreapta) ca ai timp, renunti la toate teribilismele. Mai ales ca inca nici nu ti s-au format reflexele, nu stii sa reactionezi rapid in caz de posibil accident.