| IonescuRobert a întrebat:

Bună seara.
Ce este un Fiscal?
De ex. Am vrut sa cumpăr o masina și omul mi-a spus ca nu da fiscal.
Ce este Fiscalul și la ce ajuta sau ma rog?
Sau dacă mi-ar da fiscal ce fac cu el?
Nu știu dacă ați înțeles.
A și încă o întrebare, dacă cumpăr o masina din afara, de ex din Italia și o înmatriculez in România, mai trebuie sa ii fac Rarul dacă Itp-ul de acolo e valabil?
Ofer Funda.

Răspuns Câştigător
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Dupa ce cineva vinde o masina, trebuie sa mearga la primarie la el sa scoata masina de acolo si astfel primeste un fiscal ce trebuie sa il dea la cumparator. Cu fiscalul, cumparatorul poate sa demonstreze ca masina a fost scoasa din evidenta de la primaria cumparatorului si ca acesta nu are nici o datorie. Nu poti sa o inmatriculezi dupa fara fiscal. Eu is patit de ex ca am cumparat o masina si dupa am aflat ca vanzatorul are datorii de 100 euro la primarie la el. Astfel am fost pus in situatia stupida de ai platii lui datoriile sau de a ramane cu masina neinmatriculata fiindca nu putea omul sa scoata fiscal.
In legatura cu masiniile aduse din alte tari. Orice masina ce doresti sa o inmatriculezi in Romania cu nr negre are nevoie de RAR si ITP. Cand ii faci RAR primesti si ITP valabil pe 1/2 ani.
Daca vanzatorul ala zice ca nu iti da fiscal, mai bine fugi. Probabil are datorii.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Fiscalul este documentul care atesta ca cel care iti vinde masina a scos-o din evidențele lui fiscale. Fara acest document nu poti lua masina pe numele tau si nu o poți inmatricula. Ceea ce inseamna ca dupa 90 zile dupa ce ai cumpărat-o nu o vei mai putea folosi. Deci nu cumpara o masina daca nu ti se da fiscal la ea.

Orice masina care vine din afara trebuie sa i se faca rar ul indiferent de ce alte verificari are in statul de proveniență

| IonescuRobert explică (pentru suntserios):

Și după cele 90 de zile dacă ma oprește Poitia, și nu am masina pe numele meu. Ce îmi face?
Dar stai...pai și atunci eu cu el ce fac? Doar Contract de Vanzare-Cumparare?
Dar eu măcar pot Radia masina după?
Ce fac?

| suntserios a răspuns (pentru IonescuRobert):

Contract de vanzare cumparare faci cu el si primesti actele masinii ai dovada ca el a scos masina de pe numele lui de la finante. Adica fiscalul.

Duoa trecerea celor 90 zile legea zice ca se suspenda inmatricularea masinii si daca esti prins in trafic ramai si fara permis

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Fara fiscal, vanzarea este nula. Deci nu poti fi proprietarul de drept al unei masini, daca o cumperi din tara si nu primesti fiscal. Treaba e valabila inclusiv la masinile aduse in tara de intermediari, cu numere straine sau rosii.
Viza fiscala se pune pe contractul de vanzare cumparare si pe fisa de inmatriculare, iar fara ea, functionarii de la serviciul de inmatriculari auto nu pot sa iti inmatriculeze masina. Ramai cu ea de decor.

| anonimg a răspuns:

Acum ai inteles ce este fiscalul: il ofera primaria numai daca taxele masinii sunt la zi.
Sfatul meu este sa mergi impreuna la primarie cu vanzatorul si sa ii platesti tu taxele ca sa poata sa ii dea primaria fiscalul; iar banii sa ii opresti din pretul masinii.

O masina radiata inseamna ca este scoasa din circulatie de catre politie; iar a circula pe un drum public cu o masina radiata inseamna infractiune (adica inchisoare). Trebuie deci sa verifici ca masina sa nu fie radiata, si sa aiba si carte (cartea tehnica). Trebuie sa aiba (sau sa ii faci tu) si ITP-ul obligatoriu. Nu stiu daca un ITP din strainatate este valabil pe teritoriul tarii noastre si invers. In locul tau as contacta RAR-ul fie prin telefon, fie prin email (sau personal la sediul din judetul tau):
https://www.rarom.ro/? page_id=16

Mai multe informatii gasesti la chioscurile (ghiseu-rile) unde se intocmesc acte auto.