| Ferii a întrebat:

Buna seara, daca as pune filtru de aer sport si teava goala facuta ca la carte nu tiganie pe un motor aspirat 1.6 8v 85 de cp si un stage 1 oare cam cati cp as putea scoate?
(eu ma gandesc ca pe la 8-12cp)
DAU FUNDA

Răspuns Câştigător
| RS4 a răspuns:

Nu merita investitia. Din motorul acela si daca scoti 8 CP este egal cu zero. Mai bine pune arcuri sport sa o faci mai stabila, mai joasa.
Nu vei simti plus de performanta la acel motor 1.6 aspirat.
Bafta!

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Visezi frumos.
Ciobanelile alea nu iti dau nici o putere in plus.
Ca sa castigi putere dintr-un motor aspirat, modifici deschiderile supapelor, raportul de amestec, poate si compresia.
Si bineinteles, schimbi combustibilul, nu mai bagi 95 de 30 de lei.
Pune cel putin cifra octanica 100, poate chiar amestec cu kerosen.
Si nu in ultimul rand, cand vrei sa transformi un aspirator in 'racheta', iti iei ramas bun de la fiabilitate si legalitate (ITP).
Cauta alte axe cu came, inlocuieste injectia cu ITB-uri... Ai treaba daca vrei putere.

| VoidEternal a răspuns:

Țeava goala e țigănie oricum ai face-o. Sau crezi că dacă sună ca un tractor, merge mai repede?