| George18011993 a întrebat:

Buna seara, daca un motor n-are compresie se poate repara? Multumesc frumos

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Da se poate repara ai nevoie de banuti si de un mecanic priceput.
depinde cu siguranta si despre ce motor si ce marca vorbim cu siguranta un motor de maseratti de segmentat costa enorm de mult si mult mai putin un motor de logan...
tragand linie daca pretul motorului depaseste cu mult costul masinii ai doua posibilitati sa gandesti practic sa cumperi alt autovehicul dar nu vei avea certitudinea ca nu iei ceva uzat, sau inteligent si anume zici bai mie imi place aceasta masina si nu am bani de o masina mult mai noua asa ca cu 2000-5000 sau mai stiu eu dupa caz (Depinde de ce piese trebuiesc inlocuite) pastrez aceasta masina, inlocuind internele aceasta va fi ca noua pentru ca motorul va fi ca nou.
Greseala multora dar a multora este ca se lamenteaza a face afirmatii ca anul fabricatiei este mai important decat uzura, GRESIT
Am vazut masini de 4 ani care au rulati peste 300k km, eu nu fac km astia nici in 10 ani laughing, iti dai seama ce grad de uzura au alea la motor, dar melteanul ce zice pai dau jaful meu de acum 18 ani pe una de 4 ani, pai ai sanse ca aia sa fie mult mai rulata ca masina ta!

| darrio2007 a răspuns:

Da. Schimbi setul motor. Problema este la segmentii de pe piston.

| Simpatic a răspuns (pentru darrio2007):

Da poate fi ceea ce spui tu si atunci se iese ieftin la costuri sau poate fi nevoie de mult mai multe piesewinking trebuie dat jos si verifict motorul fiecare piesa de uzura in parte.

| darrio2007 a răspuns (pentru Simpatic):

Nu poate fi ce spun eu. Este exact ce spun eu. Nu spune ce masina are dar motoarele au acelasi principiu de functionare. Sunt motoare pe benzina sau pe motorina. Ambele au nevoie de compresie.

| Simpatic a răspuns (pentru darrio2007):

Mi-ai dat calificativ cu raspuns eronat desi ai vorbit in necunostinta de cauza, poate el a vorbit de motorul de la masina de tuns iarba! nu ne-a dat suficiente detalii cum bine ai zis, dar te-ai afirmat in schimb! poate ca motorul lui mananca 2 litri de ulei la /1000 de km, si atunci tot cu setul motor o tragi? nu stie el ce grad de uzura are acel motor dar stii tu! poate ca in final si plansesitatea chiloasei este de facut. ai dat asa un verdict fara sa stii detalii fara nimic, si mai esti si intre primii pe TPU.
lasati aroganta cand vorbiti cu mine mai priceputilor la toate!

| darrio2007 a răspuns (pentru Simpatic):

Baiatu, cand vorbim de compresie, cauza principala sunt segmentii. Degeaba ai luat foc. Si motorul de la masina de taiat iarba daca nu este electric are nevoie de compresie.

| Frank51 a răspuns:

Da. Intrebarea este daca merita sa fie reparata masina. Daca o folosesti in scopuri comerciale(produce bani), merita facuta si stii ca perioada urmatoare(5-10 ani) nu mai investesti in ea. Daca mergi la munca sau este un daily car merita sa o faci. Daca in schimb faci putini km si o folosesti doar in weekend, ca si masina de plimbat, este cheltuiala prea mare si nejustificata.