| Negrut_Cristi_1989 a întrebat:

Buna seara.Imi trebuie 14metri patrati de autocolant, in metri liniari cat vine?

4 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Daca latimea autocolantului ar fi de 1 m ai avea 14 m liniari. Daca latimea ar fi mai mica de 1 m ai avea mai mult de 14 m iar daca ar fi mai mare de 1 m ai avea mai putin de 14 m liniari.
E important de stiut cat e latimea autocolantului pentru a calcula lungimea lui, ceea ce nu ai specificat.

| Rd79 a răspuns:

Trebuie sa te uiti la dimensiunile rolei, si faci si tu calculul.

Răspuns utilizator avertizat
| superAndrei a răspuns:

Metrul patrat este unitate de masura pentru suprafata!
metrul liniar este unitate de masura pentru lungime ( latime, inaltime, etc)
este imposibil sa transformi suprafata in lungime.