| David_Adrian_1987_VTX7 a întrebat:

Buna seara lume?

am si eu o problema cu un renault megane 2 1.6 16 v

apare in bord "electronic fault" si nu porneste, nici macar nu invarte motorul

vreau sa va spun ce mi s-a intamplat si daca m-ar putea ajuta cineva cu cateva sfaturi

am vrut sa plec intr-o dimineata la munca si masina nu mai pornea etc,, am citit pe froum sa curat senzori verific sigurante si etc

am facut urmatuoarele lucruri la masina

schimbat senzor ax came
curatat toate mufele
curatat tablou sigurante de langa baterie + curatat
verificat sigurante
verificat si curatat sigurante baterie
verificat baterie
si etc...

dupa care masina a functionat doar 3 zile dupa 3 zile la fel aceeasi problema,, am luat-o de la capat si nu mai vrea sa porneasca deloc

problema este ca nici impinsa nu vrea sa porneasca

masina sta de 2 luni, momentan nu imi permit financiar sa o duc in service

ma poate ajuta si pe mine cineva cu ceva sfaturi unde sa ma uit sa verific si etc

ma gandeam ca poate o fi electromotorul dar nu cred ca are legatura, odata ce nu porneste impinsa

sau posibil sa fie electromotorul blocat si sa nu ai dea voie sa porneasca

ajutati-ma si pe mine cu ceva sfaturi
va multumesc

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Mașinile cu curea de distribuție NU se pornesc împinse! Există riscul să sară cureaua peste câțiva dinți și ți-ai distrus motorul de tot, reparația va fi foarte scumpă!
În ceea ce privește problema ta reală - caută pe cineva cu o interfață de diagnoză să îți citească din calculatorul de bord ce avarii vede, poate afli ce anume trebuie reparat / înlocuit etc.

| Parantezăă_Parantezăă_Doua_1996 a răspuns (pentru mihai69):

Am pus diagnoza pe ea.dar nu apare nici o eroare..problema este ca nu se invarte motorul