| Marina_Daniela_1992 a întrebat:

Bună seara. Mătușa vrea o mașină nouă până în 18.000 euro, dar preferă să cumpere în leasing. I-am spus ca nu merita leasing-ul, leasing-ul e de încredere? Are vreun avantaj? Merită? Gen vrea VW T-cross sau Renault Captur.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Leasing-ul este una din formele preferate de cumparare masini in occident (de exemplu in Germania).
Platesti ratele lunare, iar cand ai achitat intreaga suma, atunci masina devine proprietatea ta.
Insa multi nu asteapta sa plateasca toate ratele si dupa 1-2 ani dau inapoi masina firmei de leasing si isi iau alta masina noua, la care platesc doar diferenta.
Astfel, platind rate lunare, au masina noua in garantie in permanenta, iar pretul (fara intretinere) poate fi chiar mai mic decat daca si-ar cumpara masina la pret intreg si sa suporte reparatia si intretinerea dupa iesirea din garantie.

| sierra1 a răspuns:

"I-am spus ca nu merita leasing-ul, leasing-ul e de încredere?"

păi dacă tu zici că NU MERITĂ de ce mai intrebi dacă e de incredere?