| Adrian23412 a întrebat:

Pentru a cumpara o masina la mana a doua ce acte trebuie sa fac si ce acte trebuie sa primesc de la vanzator + pasii pe care ii am de urmat? PS: cat mai detaliat daca se poate. (Masina este inmatriculata in RO si nu vreau sa ii schimb placutele de inmatriculare). Vânzătorul este la zi cu toate actele si cu toate datoriile, este de acord sa pastrez eu placutele de inmatriculare.
La taxe si impozite ce adresa trec, in buletin am o adresa, dar eu stau la o alta adresa? Trec adresa din buletin sau pot trece adresa unde locuiesc?
Vă mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=vlgUS0Vpf2w invata de la ne'a mihai

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru mgtow):

Chiar spune chestii interesante! Și eu am urmărit. Mulțumesc!

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti treci adresa din buletin normal.

De la vanzator ai nevoie de actele masinii civ, talon, rca si fiscalul plis contractul de v.c
Te duci prima data la finante sa o iei pe numele tau apoi la politie unde ai nevoie sa iti faci si un rca pe numele tau.

| sierra1 a răspuns:

Ca să nu ai probleme și bătăi de cap inutile: adresează-te unui birou de intermediere v-c autoturisme (nu e scump si te scutește a-ți pierde vremea)

| Sofer a răspuns:

Contract de vânzare cumpărare.
De la proprietar trebuie sa primești :
Cartea de identitate, talon și RCA valabil și îti mai trebuie fiscal. Apoi poți transcrie mașina. Îți trece adresa unde stai din buletin.