| anonim_4396 a întrebat:

Recent am luat permisul auto cat. B si as vrea sa va intreb despre 2 masini, pe care as dori sa la cumpar. Am de ales intre dacia logan si skoda fabia mk 1. Indiferent de ce as alege, ele vor fi benzinare. Talal meu are logan de multi ani, stiu ca este o masina foarte fiabila, dar vreau sa va intreb, ce parere aveti despre skoda fabia mk1? (am uitat sa precizez ca o sa fie varianta hatchback, aia scurta ). Este o masina fiabila? Ce motorizare sa aleg? 1.2 sau 1.4? Dar despre logan ce parere aveti? As dori si ceva mai puternic decat 1.4, un 1.6 sau de ce nu 1.6 16v. Cam care ar fi diferenta de consum de carburant raportat la modelul cu motor 1.4? Despre fiabilitate si intretinere deja despre logan nu va mai intreb, deoarece cunosc masina.
Va multumesc!

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La modul cel mai serios, in Fabia 1 ploua ca intr-o conserva ce e. Portierele sunt prost concepute. Cacalitatea VAG se simte din plin in ea. Are tabla buna si motoare ok, dar nu e nimic atragator la ele. Plus ca au preturi de masini, cu toate ca sunt atat de vechi, incat ti-e rusine cu ele. Modelul ala a aparut prin 1998, e ca o Dacie 1300 prin 2008.
Cauta un Renault, ideal Megane 2 1.6 16V, daca iti ajunge bugetul. Aia e masina misto, si fiabila. Daca ai buget restrans, ia Clio, e cam la fel cu Loganul la mecanica, dar ceva mai bine finisat, si cu tabla buna.

| Feitan a răspuns:

Eu am o skoda fabia 1.4 TDI, o am din 2008 (ea fiind din 2006), daca o intretii bine nu ai treaba cu ea (cand am luat eu carnetul am condus-o dezastruos si nu are nimic ). Cred ca masina asta are 2 mari avantaje, costuri de intretinere si piese EXTREM de mici si Consum Extrem de mic (5 pe autostrada la 130km/h cu tempomatul si 6 in oras). Pe langa asta are un motor fiabil.

Dezavantajele ar fi : E foarte galagioasa (restul cum ar fi sistem audio si din astea nu cred ca te intereseaza sau sa ai pretentii).
Trebuie neaparat sa ii dai putina motorina ca sa plece bine de pe loc (pleaca si doar din ambreaj dar trepideaza mult si pleaca greu), nu e un defect ci asa e construita (pentru ca are 3 cilindrii in loc de 4).

Iti recomand totusi sa iti iei varianta de 80 cai si sa aiba niste dotari (clima/oglinzi electrice / pilot automat ) macar astea.

NU as alege dacia logan niciodata, masina aia e buna doar sa cari scule/echipamente pentru ca ti se rupe *** daca se rupe/strica/murdareste ceva in ea.