| AlexDK98 a întrebat:

Se poate da examenul de traseu pentru obtinerea permisului cu alt camion de la alta scoala de soferi?
Am examen pentru obtinerea categoriei C intr-o luna.
Programarea a fost facuta acum 2 saptamani, ma suna instructorul si imi spune ca el nu poate ( si nu are chef ) sa aduca camionul in zona unde se da traseul pe motiv ca este departe de unde are el garajul. Eu l-am anuntat de atunci. Imi spune sa ma duc sa ma reprogramez, problema este ca se lungeste perioada cu inca o luna si jumatate.
Vreau doar sa platesc alt instructor ca sa pot da examenul pe camionul lui in ziua respectiva. Va multumesc!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, doar ca va trebui sa gasesti sofer si masina disponibila si sa platesti in plus.
Scoala de conducere sau instructorul individual este obligata sa-ti asigure masina pentru prima proba practica, cred ca ti-au luat bani pentru aceasta, doar la urmatoarele (daca este cazul) va trebui sa platesti.

| mgtow a răspuns:

Gasesti alta scoala, diferenta de bani pentru examen nu trebuie sa fie asa mare, dar cred ca poti recupera de la aia care nu au chef sa duca camionul la examen - sau cauta seful scolii unde esti sa-i zici ca vrei diferenta de bani inapoi pentru taxa de examen sau ce e inclus acolo daca pleci la alta scoala, fie sa oblige instructoru sa vina la examen

| anonimg a răspuns:

Poți da și pe altă mașină examenul, chiar dacă legea îi obligă pe instructori să-și pună mașinile și pentru școală.
În locul tău aș întreba acest lucru la ghișeul unde a fost depus dosarul.

| AlexDK98 explică (pentru anonimg):

Nu mai am acces la ghiseu deoarece este problema asta cu covid si se intra pe baza de programare online. Multumesc pentru raspuns!