| liviunm a întrebat:

Buna seara TPU, as vrea sa vand o masina unui cunoscut dar problema este ca am niste datorii la finante si as vrea sa stiu daca as putea sa o dau fara fisc.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu-i dai certificat de atestare fiscala cumparatorul nu-si poate inmatricula masina pe numele sau si este obligat sa o faca in maximum 90 de zile de la cumparare.
Daca el accepta asa poti s-o vinzi, doar ca va ramane inmatriculata pe tine.

| Violleta2022 a răspuns:

Poti sa i-o dai imprumut, pana iti platesti taxele la fisc, ca fara ele nu poti face acte legale, de vanzare cumparare.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu se spune datorii la finanțe, ci la financiar.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca tipul e un cunoscut, i-o dai cu contract de comodat, pana cand rezolvi datoriile, iar tu vei plati in continuare impozitul pe numele tau.
Cand rezolvi datoriile, faceti contract V-C, si ii dai fiscalul.
Cat timp nu poti da fiscalul, nu faceti acte de vanzare, nu scrieti instrainarea pe certificat, ii faci doar acte de imputernicire, la notar.

| costygalati a răspuns:

Da ai putea, dar il va impiedica pe noul propietar la multe.ex sa o vanda, impozit,