| Shhhhhht a întrebat:

Buna seara TPU, daca am o masina inscrisa pe numele meu in alta tara cum fac sa o radiez sa o inscriu pe Romania? Trebuie radiata in acea tara in care este inscrisa sau se poate radia si in Romania? Si daca nu am acte. cetatenie, buletin... un domiciliu acolo cum imi poate face acte pe masina pe numele meu in tara respectiva?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

In principiu o masina se radiaza automat de pe vechiul proprietar in momentul inscrierii pe un nou proprietar, in interiorul UE, deci nu trebuie in mod obligatoriu radiata.
In unele tari (de ex Germania) poti face briefuri pe numele tau, chiar daca nu ai cetatenie.
Ca si practica uzuala in tarile vestice, cand proprietarul isi pune masina in vanzare o si radiaza din circulatie, iar cumparatorul isi scoate numere temporare.
PS: mi-a scapat ideea ca masina e inscrisa pe numele tau in strainatate. Situatia nu se schimba insa, la inmatricularea in Romania masina se va radia automat din tara in care este inmatriculata acum.

| Shhhhhht explică (pentru regis):

Multumesc sper sa fie asa!

| regis a răspuns (pentru Shhhhhht):

Pentru siguranta, daca mai ai vreun prieten ramas prin strainatate, ii poti trimite CIV-ul si talonul scanate sa mearga cu ele la un birou de inmatriculari. Avand dovada ca masina s-a inmatriculat in Romania, radierea se va face usor.