| RobertMrc a întrebat:

Bună seara TPU! Dacă eu dau o mașină la închiriat, iar chiriașul provoacă un accident în care el este vinovat, o sa răspund eu pe asigurarea mea, dar ce pot face ca să nu-mi crească asigurarea?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Calculezi in chirie si majorarea asigurarii.
Sau pui "chiriaul" sa suporte toate daunele provocate (daca el a fost vinovat).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Îți asumi creșterea asigurării daca face bussines cu mașina.

| Wr3nch a răspuns:

Aparte cazul in care faci o asigurare specială pentru masini inchiriate, care oricum costa mai mult ca una normala, nimic.

| helpforyou a răspuns:

Iti trebuie asigurare speciala pentru asta.

| RobertMrc explică (pentru helpforyou):

Ce fel de asigurare?

| AdyMaco a răspuns:

Salut, tu iti faci griji pentru RCA care poate sa ti se mareasca cu un 10% (sa zicem ca pierzi doua clase de bonus pentru un eveniment usor), dar ce te faci cu reparatia masinii? Daca ti- o plateste cel a provocat accidentul e ok, daca nu, cam nasol...