| Sandor12921 a întrebat:

Buna seara TPU, peste 2 saptamani este ziua de nastere a unui bun prieten, face 18 ani si mai multi amici ne-am gandit sa ii cumparam o masina, ca un cadou comun, pentru ca parintii lui nu vor sa ii cumpere desi a inceput scoala de soferi, problema sa pune in felul urmator, am gasit in Germania, in Hanovra, un VW passat b6 din 2008, sedan, cu motorizare de 2.0 diesel, cutie de viteze automata la 4250 euro, negociabil, merita o astfel de masina? Pentru ca nu vreau ca dupa ce o primeste sa ramana cu ea in drum, din detaliile din anunt, reiese ca a fost intretinuta bine, avand 220.000 km (cam multi). Este ok o astfel de masina pentru un incepator? Sunt fiabile? Ce alte recomandari imi mai puteti da?

Răspuns Câştigător
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Eu zic sa va ganditi bine la acest lucru, cum ai spus nu vrei sa ramana cu ea in drum, acest risc ti-l asumi de fiecare data cand cumperi o masina second hand indiferent de marca.

Parerea mea, masina e cam scumpa pentru un incepator, mai bine ceva mai ieftin pe care o si poti duce la un mecanic sa-i schimbe una alta inainte s-o faci cadou.

| Sandor12921 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Multumesc de raspund, 4000 si ceva de euro pentru o maisna din 2006 nu mi se pare mult, avand in vedere ca e dotata plus ca sunt foarte multe la noi in tara, iar eventualele reparatii sunt la un pret mic, plus ca la dezmebrari gasesti orice piesa pentru Vw passat din anul asta, deci in caz de ceva, reparatia nu cred ca ar fi scumpa, eu ma refeream daca este fiabila si cum se simte la drum

| Saicoth a răspuns (pentru Sandor12921):

Nu am avut passat, deci nu pot sa-ti spun cat de fiabila e.
Eu ti-am raspuns mai mult la idee.

Totusi zic sa va ganditi bine, poate gasiti ceva alternative. De acolo va puteti orienta spre masina mai buna. Bafta!

23 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu merita. Daca părinții nu vor sa ii cumpere o mașină, mai bine ii luați o casa, sa se mute singur.

| darrio2007 a răspuns:

Asa prieteni as vrea si eu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Numa 220k km dupa ani in Germania? Eu zi ca are peste 350k

| Sandor12921 explică (pentru suntserios):

In bord atat arata, iar omul care o vinde are 44 de ani familie cu 3 copii si este avocat, deci nu cred ca e vreun samsar care sa dea inapoi km, plus ca masina a fost luata de noua de el

| Sandor12921 explică (pentru Sandor12921):

2 copii*

| suntserios a răspuns (pentru Sandor12921):

Suna si mai ciudat, un neamt avocat cu 3 copiii nu conduce un passat timp de 12 ani. Nu fac nemtii din astea

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Sandor12921):

Mult prea multa incredere in faptul ca este avocat; uitnd ca stie cum sa fructifice "portitele legislatiei".

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Passat b6 nu te lasa in drum. Nu reusesti sa o scoti nici din garaj, ca ramane blocat dispozitivul franei de mana.
Daca iesi intr-un final din garaj, incep sa-ti bata bratele, mai pocneste vreo fulie de la motor, te orbesc martorii luminosi de avarie, si ramai destul de repede fara ulei, ca turbina e papacioasa. Daca ii pui ulei si mai faci o tura, se sparge turbina.
Eu zic sa tai VW-ul de pe lista, daca tii la prietenul tau, si mai puneti si bani pentru asta.

| Hammurabi a răspuns:

Câți amici strângeți bani ca să-i cumpărați o mașină de 4250 euro? laughing

| BuLaNNNeL a răspuns:

Vreau si eu prieteni ca voi, ma adoptați?

| ziftode a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

rolling on the floor
STAI LA COADA! ca si eu vreau big grin

| Sandor12921 explică (pentru BuLaNNNeL):

Eu vorbeam serios

| ziftode a răspuns (pentru Sandor12921):

Si noi, ce crezi tu tongue
oricum nu stiu raspunsul la intrebarea ta, mai asteptam putin pana se trezesc obsedatii de masini si o sa iti dea un raspuns big grin

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru ziftode):

Si totusi... M-AM ANUNȚAT înaintea TA.

| EcceHomo a răspuns:

Mda...şi,când mă gândesc, că prietenii mei mi-au făcut cadou de majorat o puşculiță porcuşor...happy

Ce prieteni, dom'le, ce prieteni!

| Rux2000 a răspuns:

La 4250€ găseşti si cu km mai puțini in Germania

| mark2018 a răspuns:

Tu ai o boala sa minti.
Toate intrebarile tale sunt de fapt vise neindeplinite si iti versi frustrarile pe TPU.

| Bro4555 a răspuns:

Ce prieteni, frate...si eu ma bucur la un deodorant si o bere laughing

| Sandor12921 explică (pentru Bro4555):

La o bere cine nu se bucura laughing