| romeo19 a întrebat:

Buna seara tuturor,am si eu o mica intrebare,azi mergeam cu masina cand dintr-o data mi-a aparut in bord o eroare EMISSION LIMIT, si nu stiu din ce cauza sa fie aceeasta problema, ma refer la un BMW 730d!

5 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Eu cand spun ca dieselul nu e masina pentru oras imi sar specialistii in cap.
http://www.auto-bild.ro/......39944.html

| TimSem a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Subscriu! Am un Opel diesel și îmi face peri albi! sad

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru TimSem):

Spune-mi o masina diesel care a devenit legenda sau se bat coletionarii pe ea.

| TimSem a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Dacă aș fi știut asta la vremea potrivită... Dacă...

| TimSem a răspuns:

Nu sunt mecanic, dar îți spun ce mi s-a spus și mie (am pățit și eu la un alt model de mașină).
Atenționarea apare pentru că senzorul detectează că ai atins limita de emisii acumulate, adică resturile care rămân de la arderea combustibilului. În situația ar fi două cauze: fie senzorul are el „pitici" și te-a atenționat (cum mi s-a întâmplat mie), fie chiar s-au adunat multe resturi și trebuie curățat. Cel mai bine du-te la un service și ei se uită. E important să verifici asta, pentru că dacă se încarcă prea tare riscă să se strice și înlocuirea sistemului costă enorm (așa mi s-a spus de mecanici).
Nu strică o constatare la service.
Baftă!