| Andresso a întrebat:

Vreau sa vad si eu parerea voastra. Doresc sa achizitionez o masina mai mica (compacta) second hand pana in 10000 euro (motor sub 2000cmc) si sa nu fie mai veche de 2010. Doresc sa aiba cutie automata de viteze, in dotari neaparat cotiera si bluetooth. Nu ma intereseaza daca e diesel sau pe benzina, nici caii putere ci cat de buna ar fi masina mai din toate punctele de vedere si sa fie cat mai frumoasa sa zic asa.
Eu m-am gandit sa-mi iau un Volkswagen Scirocco, m-am mai gandit si la un Hyundai i20 mai nou din 2018 pe care l-as putea lua.

Imi poate da cineva niste pareri sau sfaturi, ce masina ar fi mai buna, ce masina ar fi cu mai putine probleme s-a.m.d?

Răspuns Câştigător
| NeaNicu78 a răspuns:

Daca vrei sa nu ai multe probleme ( probleme vor fi oricum că e noua sau second-hand ) i-ați una nouă și, da!, un Hyundai i20 e chiar bun și cel puțin ai garanție câțiva ani, acum e doar o părere tu faci alegerea că îs banii tai. Bafta sper sa te bucuri de ea indiferent de alegere.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu as merge "glont" spre un Clio sau Megane, cu motorizare TCe, pentru ca Renault "le are" cu benzinarele.
De la grupul VAG ar fi multe variante (VW, Skoda, Seat, Audi), am si mers cu o Skoda 1.0 TSI si mergea superb, dar generatia TSI/TFSI nu e deloc cu renume bun, in ceea ce priveste fiabilitatea.
Cu Hyundai si Toyota nu am avut contact, lumea lauda in special Toyota (nu stiu nimic).

| Țoglă a răspuns:

Dacă acel hyundai e din 2018, i-al.