| anonim_4396 a întrebat:

Sunt incepatoare. Am facut scoala de soferi pe o masina cu motor Diesel. Masina mea totusi e pe benzina si intrebarea mea e urmatoarea: Intr-o zona cu rampa, se poate tine masina doar din ambreiaj? Adica sa nu o las sa se duca in spate. Cu pornitul si mersul cu spatele m-am obisnuit cat de cat. Inca nu sunt total sigura ca inteleg cum functioneaza smecheria cu acceleratia, dar nu imi mai moare motorul atat de des.

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Intr-o zona cu rampa, se poate tine masina doar din ambreiaj?"

sigur că DA. Dar ține-o totuși din frâna de mână

| Ssssmokin a răspuns:

La fel am fost si eu la inceput, am facut pe diesel, iar apoi m-am speriat de benzina happy. Merge chestia cu ambreajul atat pe benzina cat si pe diesel.
Incearca sa ti cat mai mult ambreajul pana te inveti cu el. Asa o sa eviti sa iti moara motorul si totodata plecarea in tromba.
In oras de multe ori sunt nevoit sa duc masina din ambreaj fiind trafic.
Cu timpul o sa te inveti, mai ales daca conduci prin oras.

| laeimbrea a răspuns:

Pe mine m-a învățat o "smecherie" instructorul, ti frâna si lași usor de ambreaj până da sa plece masina sau până auzi ca tripideaza motorul, după lași frâna si accelerezi.

Asta m-a învățat si sa stii ca mi-a reusit si pe masina mea, am si eu una pe benzina.

| suntserios a răspuns (pentru laeimbrea):

Nu e nicio șmecherie. Asta e procedura standard pentru plecarea din panta

| Anonimaaaxgar a răspuns:

Da,se poate, nu conteaza că mașina e Diesel sau benzinara. Nu înțeleg la ce te referi cand zici "șmecherie cu accelerația" laughing), probabil tu numești șmecherie faptul că dacă iei piciorul repede după ambreiaj dar calci mai tare accelerația nu moare motorul laughing)). Chestia asta nu se numește șmecherie ci cupluhee hee.

| BlackRaven45 a răspuns (pentru Anonimaaaxgar):

Bine, bai. Scuza-mi expresia in cazul asta rolling eyes

| Leslie a răspuns:

Hei.Sunt exact in aceeasi situatie ca tine. Abia am 7 luni de cand am permis, dar din experienta mea trebuie sa apesi totusi si pe pedala de acceleratie. Stiu ca e ciudat, la masina de scoala plecai doar daca ridicai piciorul de pe ambreiaj, dar la benzina cam totul tine de ambreiaj - acceleratie. INtr-adevar se simte ciudat diferenta. Cand opresti si trebuie sa pleci din rampa, te sfatuiesc sa duci turatiile pana la 1500rpm, sa faci jocul acela,, ambreiaj sus- acceleratie jos,, si abia dupa sa eliberezi frana de mana ca sa poti pleca.Nu accelera prea mult totusi, la mine se uita lumea de parca as fi urmat sa ii calc cu,, avionul,, meu laughing) Bafta!

| DanielVali97 a răspuns:

Eu am de ceva timp permis si iti confirm ca da, dar ca sa nu o chinui o poti ajuta cu aceleratia sau daca totusi tie frica ca o scapi, la plecarea de pe loc te poti folosii frana de mana. happy #DriveSafe