| Deasonyka a întrebat:

Buna! Știe cineva cum pot afla care este numele proprietarului după numărul de înmatriculare? Sau cum pot afla ceva date despre el? Știu doar numărul de înmatriculare atâta.Am incercat sa bag numărul pe google dar nimic. Nu știu...

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ca om de rand, nu prea poti afla proprietarul (protectia datelor personale).
Baza de date cu evidenta proprietarilor nu este accesibila oamenilor "de rand".

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Politia, chiar si cea locală, știe Dar nu stiu daca iti poate spune. Sunt chestii confidentiale. Dacă faci o reclamatie impotriva soferului, in caz ca te-a agresat fizic (sa zicem), te informează...

| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca ai motive care sa-ti dea dreptul sa-l cunosti, te adresezi in scris politiei. Daca nu, poti face doar o reclamatie. Sa-l cunosti doar asa ca vrei tu, nu se poate.

| Sophieka a răspuns:

Prin politie sau printr-o firma intermediara care se ocupa cu inregistrarea vehiculelor.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Sophieka):

Daca un angajat al acestor firme divulga date personal este pasibil de pedeapsa penala.

| Sophieka a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Ai dreptate.