| DutzuRazor a întrebat:

Am facut scoala de soferi recent si nu imi mai amintesc ceva. In localitate limita de viteza maxima este de 50 km/h, dar poti depasi pana la 60 fara a fi sanctionat. Ca incepator, eu trebuie sa merg cu 20 km/h mai putin in afara localitatilor fata de ceilalti. Intrebarea mea este : pot ajunge si eu la 60 in localitati sau trebuie sa merg cu 50?

19 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Limita de viteza in localitate este aceeasi pentru toti fie ca esti incepator sau nu. Nu esti sanctionat daca esti surprins de aparatul radar cu maxim 9 km/h peste viteza legala (e vorba de o marja de eroare).

In afara localitatilor mergi cu 20 km/h mai putin ca ceilalti.

| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Limita e aceiasi pentru toti in localitati, chiar pentru camione e tot 50!
Cu 60 mergi doar pe anumite sectoare, nu peste tot.
Acum ca depasesti cu 10 km viteaza legala nu prea te ia nimeni, rare sunt cazurile.
Ar fi ok sa nu depasesti 50-60 oricum, find incepator, nu ai nici reflexe nici exeperienta.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Nu ai voie sa depasesti viteza afisata pe strada, indiferent ca esti incepator, sau avansat!
Cum Dumnezeu ai luat examenul ala, daca habar nu ai de regula asta? Pe spaga?
Ma rog, condu tu dupa cum te taie capul, dar cand te-o pridne politia si-ti va suspenda carnetul, o sa inveti automat ca, ce scrie pe stalp, este litera de lege si acul din bord NU are voie sa depaseasca viteza aia.
La strada cu 50Km pe ora, nu ar trebui sa depasesti nimic, ca-i numai 1 banda de dus si una pe contrasens, iar tu ca incepator, nu-i indicat sa te bagi in depasiri riscante.

| Peridava a răspuns (pentru Violleta2022):

Dupa cum vezi, in sutele de intrebari pe tema asta, cam toti intreaba cum sa incalce legea fara a fi pedepsiti.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Peridava):

Singurul lucru de care-mi pare rau, este ca mor oameni nevinovati din cauza acestor idioti, care isi iau permisul pe spaga, nestiind sa regulile de circulatie si evident, nestiind in trafic ce au voie sa faca si ce nu.

| Peridava a răspuns (pentru Violleta2022):

Din pacate, asa este!
Ba chiar si cand le stiu, intentionat vor sa le incalce. Dintr-un teribilism idiot.

| DutzuRazor explică (pentru Violleta2022):

Eu zic sa mai citesti odata intrebarea. Din ce ai scris tu aici reiese faptul ca nu ai inteles ce am intrebat. "Cum Dumnezeu ai luat examenul ala, daca habar nu ai de regula asta? Pe spaga?": nu, nu l-am luat pe spaga, putin imi pasa daca crezi sau nu. "Nu! Nu ai voie sa depasesti viteza afisata pe strada, indiferent ca esti incepator, sau avansat! ": dupa cum am mai spus, nu ai inteles intrebarea. Daca ai inteles intrebarea inseamna ca nu ai permis si incerci sa raspunzi si tu cum poti la o intrebare. "iar tu ca incepator, nu-i indicat sa te bagi in depasiri riscante." : am pomenit cumva de depasiri? mai mult, de depasiri riscante? Nu am permis de mult si nu pot spune ca am condus milioane de kilometri dar pe putinii pe care ii am, i-am facut fara a incalca cu voia mea regulile de circulatie. Intrebarea era : "Am voie ca si ceilalti soferi 'avansati' (asa cum ii numesti tu) sa depasesc cu 10km/h limita din localitate fara sa fiu sanctionat avand in vedere ca sunt incepator?". Sunt curios daca revii cu acelasi raspuns (Nu! Nu ai voie sa depasesti viteza afisata pe strada, indiferent ca esti incepator, sau avansat!) sau daca vei reveni cu vreun raspuns.

| DutzuRazor explică (pentru Peridava):

Nu cred ca te-ai obosit sa citesti intrebarea tocmai de asta nu ma obosesc nici eu sa iti explic ce voiam sa spun.

| Violleta2022 a răspuns (pentru DutzuRazor):

Am permis de sofat de 28 de ani si sofez zilnic. Am mai multa experinta de soferie, decat fire de par in capul tau.
Si NU ai voie sa depasesti cu 10km peste viteza legala, indifenet ca esti incepator sau avansat, in ale soferiei.
Invata legislatia rutiera, ca ramai fara permis!

| Peridava a răspuns (pentru DutzuRazor):

Adica eu am visat ca tu vrei sa incalci legea si sa scapi nepedepsit. Al naibii site, ca se baga si in visele mele.

| ncep?torul988 a răspuns:

Salut. In legislatie scrie cu 10km/h mai putin, dar nu se pune in practica nici de politistii. As zice sa pui tempomatul la 55. La 60 poate sa te ia, zicand ca tu ai 61kmh(i s-a intamplat unui prieten)

| suntserios a răspuns (pentru ncep?torul988):

Cat stai pe tusa mai baga un pic din codul rutier

Viteza maximă admisă în afara localităţilor pentru autovehiculele ai căror conducători au mai puţin de un an practică de conducere sau pentru persoanele care efectuează pregătirea practică în vederea obţinerii permisului de conducere este cu 20 km/h mai mică decât viteza maximă admisă pentru categoria din care fac parte autovehiculele conduse",

| HerculePoirot a răspuns:

Ca incepator trebuie sa mergi cu 10 km/h mai putin decat limita admisa, nu cu 20.Cu 50 km/h se merge in localitati si respectiv pe tronsoanele de drum unde limita maxima de viteza e de 50hm/h.Referitor la intrebarea ta:Nu, nu poti ajunge deoarece ca incepator trebuie sa mergi cu 10hm/h mai putin decat limita de viteza admisa pe tronsonul respectiv.Ai putea sa mergi cu 50 pentru ca daca mergi cu 40 mai mult incurci traficul, dar nu cu 60, mai ales ca in ziua de azi mai toate localitatile sunt imbacsite de radare si daca depasesti chiar si cu 10km/h limita de viteza, iei amenda din clasa I+2 puncte de penalizare.
P.S:Am prins odata 3 radare intr-o localitate laughing

| suntserios a răspuns (pentru HerculePoirot):

Mai arunca un ochi pe codul rutier inainte sa dai sfaturi

Viteza maximă admisă în afara localităţilor pentru autovehiculele ai căror conducători au mai puţin de un an practică de conducere sau pentru persoanele care efectuează pregătirea practică în vederea obţinerii permisului de conducere este cu 20 km/h mai mică decât viteza maximă admisă pentru categoria din care fac parte autovehiculele conduse",

| HerculePoirot a răspuns (pentru suntserios):

Cand am dat eu de permis asa era codul rutier. Poate s-o mai fi modificat intre timp, nu stiu, chiar am sa ma uit.Mersi ca mi-ai zis happy

| suntserios a răspuns (pentru HerculePoirot):

De ce te prefaci ca ai dat de permis acum 100ani cand acum 2 saptamani te pregateai de bac. Zi mai bine ca nu ai permis deloc ca e mai simplu

| HerculePoirot a răspuns (pentru suntserios):

Am luat permisul in martie 2017 prietene.Nu iti mai da arogante din astea ieftine ca nu ma impresionezi.Am recunoscut ca am gresit si mi-am asumat.Dar se putea sa nu ai tu ultimul cuvant si sa ai un comportament de gherțoi?
Ti se pare ceva ciudat ca am dat bacul acum 2 saptamani si ca am permis? Pai fa si tu un calcul simplu, sunt nascut in 99 si am mers la scoala normal de la 7 ani.In 2017 am implinit 18 ani(eram clasa a 11a) si deci puteam sa fac scoala de soferi.
Scuza-ma daca te-am bombardat cu prea multe informatii asa dintr-o data.Din ce vad procesezi mai greu, dar hei, capul sus, nu toti ne-am nascut destepti.

| suntserios a răspuns (pentru HerculePoirot):

Te ai exprimat ca si cum ai fi dat examenul ala de permis acum 30ani si de atunci s-a modificat codul rutier de 20ori cand in realitate nu prea il stii. Aia era problema mea, ny ca ti ai luat tu permisul la 18ani

| HerculePoirot a răspuns (pentru suntserios):

Pai codul rutier se poate schimba si intr-o saptamana, dar mai intr-un an.Trebuie sa treaca neaparat 20 de ani ca sa schimbi un amarat de decret? Ai interpretat tu gresit cu siguranta, si crede-ma ca stiu codul rutier mult mai bine decat tine.In cartea din care am invatat eu legislatie era 10km/h mai putin pentru incepatori (carte din 2017), dar am recunoscut ca am gresit si am acceptat ca ai avut dreptate la faza aia pentru ca se poate modifica.
P.S:Eu am luat sala cu 26, tu cu cat ai luat-o?