| Claudiuyana a întrebat:

Buna TPU, am o bicicleta si cand pedalez da in gol, practic cum as pedala fara lant, cand dau din pedale lantul de misca si cu chestia aia de la roata din spate dar roata nu am mai observat ca si schimbatorul o mai ia razna. Adica cand nu dau din pedale sau se ridica in sus, stie cineva cum pot sa repar bicicleta?

Răspuns Câştigător
| nukeyly a răspuns:

Nu poti repara ce nu intelegi cum functioneaza, is mai multi factori:
1. Cat de intins e lantu? ai cheie de masurat lant, cati km a fost rulat lantul?[un lant se schimba la 1000-1200 km daca l-ai dus peste 1800-2500 km pe aceleasi pinioane ai stricat transmisia], cat de intinse sunt pinioanele fata spate au bavura laterala de uzura?
2. La butuc spate, iti trebuie cheie de pinion spate si scule, bile la cota, clicheti de schimb, poate e dusa caseta daca e pe caseta, ce tip de caseta ca viteze, de aia este mecanic specializat si ala e cel mai scurt drum ca timp.

3. Sau poti intra pe YT gasesti tutoriale de reparat butuci pinione etc, si daca ai timp si vrei sa te murdaresti in max 7 zile poti repara problema cu drumuri si achizitie materiale necesare. Costul final va fi mai mare iar satisfactia v-a depasi tot.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Pinioane uzate, aia e. Schimă-le

| cfrtobias a răspuns:

Poate trebuie schimbat pedalier din fata, sau pinion din spate, sau si lant ori si schimbator, sau toate

| christall a răspuns:

Mergi la un magazin și fa-i o revizie.