| floriana08 a întrebat:

Am o dilema mare si pe net nu am gasit multe informatii si sper sa ma puteti ajuta voi. Am 20 de ani si doresc sa imi cumpar masina. Pana acum am circulat cu masina fratelui meu. Chestia este ca nu vreau sa trec masina pe numele tatalui meu si gen sa apara si al meu sau habar nu am cum. Stiu ca atunci cand i-au cumparat masina la fratele meu au inscris-o pe numele lui iar impozitul a fost peste 20 milioane. Dupa nu stiu cum au inscris-o pe tatal meu si apar amandoi in talon... habar nu am. Am o relatie foarte proasta cu tatal meu si nu vreau dupa sa ma ameninte ca imi ia masina, etc...

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Impozitul e acelasini diferent pe numele cui e inscrisa. Rca difera.

Daca nu vrei masina pe numele tatalui ta pur si simplu i inscrii pe numele tau... Nu vad dilema.

| floriana08 explică (pentru suntserios):

Cand i-au cumpar la fratele meu a fost o problema atunci. nu stiu sa zic care dar stiu ca or platit foarte mult impozit la ea. Pot sa o inscriu pe numele meu daca nu sm nimic inscris pe numele meu?

| suntserios a răspuns (pentru floriana08):

Ce animal de masina avea fratele tau de platea 20 mil impozit? Repet. Impozitul nu are legatura cu varsta.

Poti înscrie oricate masini vrei pe numele tau atat timp cat ai 18 ani

| Pantagruel a răspuns:

Trece masina pe unul din bunici.

| Dumnesao a răspuns:

Ideea e in felul urmator: daca tu treci masina pe numele tau, o sa coste mult asigurarea. Poti sa te treci in asigurare ca si co-sofer cum ar veni a masinii si daca faci asta mai multi ani tu ai sa platesti asigurare ca pentru taica-tu, dar o vei conduce tu.Iar cand ai destui ani o sa platesti si tu asigurarea mai putin.Doar ca in caz de accident si vrei sa faci o amiabila taica-tu trebuie sa semneze actele cum ar veni.